A A+ A++ K K K K

Samorządowy Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego

Dodano: 16 marca 2021

Szanowni Państwo,
zwracam się do Państwa z prośbą o rozpropagowanie wśród osób dotkniętych problemem niepełnosprawności informacji o Dolnośląskim Programie Profilaktyki Raka Jelita Grubego i możliwości skorzystania z bezpłatnych testów na krew utajoną w kale.

W Polsce każdego roku diagnozuje się około 18 tys. zachorowań na raka jelita grubego, który jest trzecim co do częstości występowania nowotworem złośliwym u mężczyzn i drugim u kobiet. Nowotwór jelita grubego bardzo często rozwija się przez długie lata, nie dając żadnych objawów. To jeden z przykładów „cichego zabójcy”. Dane pochodzące z dolnośląskich szpitali pokazują, że pacjenci na leczenie trafiają zbyt późno – w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej.

W związku z powyższym samorząd województwa dolnośląskiego wspólnie z marszałkowskim szpitalem – Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu realizuje Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego. Program oparty jest na szybkich testach, dzięki którym możliwe jest oznaczenie krwi utajonej w kale, niewidocznej gołym okiem. Testy są pierwszym etapem w diagnostyce raka jelita grubego i uzupełniają w tym zakresie badania przesiewowe – kolonoskopię. Pacjent wraz z pozytywnym wynikiem testu otrzymuje informację gdzie może wykonać badanie kolonoskopowe, ze szczególnym uwzględnieniem ośrodków najbliższych miejscu jego zamieszkania. W ten sposób, jeśli wykryte zostaną zmiany nowotworowe, pacjent trafia na ścieżkę kompleksowej opieki onkologicznej. Dolnośląski Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego, to projekt skoncentrowany na wczesnym wykrywaniu choroby, tak, żeby umożliwić pacjentowi szybkie leczenie. To projekt, który dzięki prostym do wykonania testom na krew utajoną w kale, ma zwiększyć dostęp do profilaktyki zdrowia Dolnoślązaków.

Program skierowany jest do następujących grup wiekowych:

Osoby chcące wziąć udział w Programie, po wypełnieniu ankiety uczestnictwa, mogą pobrać bezpłatny zestaw testowy do samodzielnego wykonania w domu. Wykonany test należy złożyć w placówce z której został pobrany, a po około 14 dniach, w tej samej placówce, na uczestnika będzie czekał gotowy wynik badania.

W Programie uczestniczą 4 jednostki marszałkowskie we Wrocławiu, 3 szpitale wojewódzkie w regionie oraz 26 samorządów lokalnych. Liczba tych ostatnich wciąż rośnie. Chcemy, aby nasz projekt objął całe województwo, byśmy dotarli z propozycją wykonania testu na krew utajoną do każdego mieszkańca Dolnego Śląska. Na obecną chwilę 2945 osób pobrało test do badania, DCO przebadało 2019 testów, z czego 264 testy pokazały wynik pozytywny, co jest wskazaniem do dalszej diagnostyki m.in. kolonoskopii.

Podmioty realizujące program:

Bardzo proszę o przekazanie informacji o Dolnośląskim Programie Profilaktyki Raka Jelita Grubego w środowisku osób z niepełnosprawnościami. Dbajmy o swoje zdrowie.

Marcin Krzyżanowski
wicemarszałek Dolnego Śląska

Wykaz podmiotów uczestniczących w Programie wraz z danymi teleadresowymi (pdf 182 KB).

Kontakt

Osoby zainteresowane Zaproszenie na spotkaniem z Pawłem Parusem proszone są o kontakt telefoniczny lub mailowy.

  • Adres

    Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
    ul. Wybrzeże Słowackiego 12-14
    Pokój 004 (parter)
    50-411 Wrocław, Dolny Śląsk