A A+ A++ K K K K

AKTUALNOŚCI

Wizyta przedstawicieli Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych w Świeradowie Zdrów

Dodano: 20 grudnia 2016

Z wizytą do Świeradowa Zdrój udała się w środę, 14 grudnia, delegacja Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych UMWD.


Gala projektu "Razem w pełni sprawni"

Dodano: 19 grudnia 2016

W piątek 16 grudnia w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyła się gala podsumowująca kolejną edycję projektu edukacyjnego „Razem w pełni sprawni”, skierowanego do uczniów i nauczycieli dolnośląskich szkół.


XII Forum Integracyjne

Dodano: 13 grudnia 2016

Przyjazne progi Akademii Wychowania Fizycznego gościły w piątek 9 grudnia uczestników konferencji zorganizowanej w ramach XII Forum Integracyjnego. Tematem przewodnim spotkania były: „Nowoczesne narzędzia i technologie ułatwiające codzienne życie osób niepełnosprawnych”.


Niezwykły pokaz mody z udziałem osób niepełnosprawnych „It’s my time – vol. 3”

Dodano: 12 grudnia 2016

Niezwykły pokaz mody „It’s my time” z udziałem osób niepełnosprawnych odbył się w sobotę 10 grudnia, w wytwornych wnętrzach hotelu Haston City. Wydarzenie obejrzało na żywo ponad 300 osób. Galę poprowadzili aktorka Katarzyna Sowińska oraz Paweł Parus, Pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami, który reprezentował urząd marszałkowski.


GaleriON 2016 już za nami!

Dodano: 5 grudnia 2016

2 grudnia 2016 r. w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju odbył się Koncert Finałowy 4. Dolnośląskiego Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych GaleriON 2016, który wpisywał się w dolnośląskie obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.


GaleriON 2016

Dodano: 1 grudnia 2016

Już jutro, w piątek 2 grudnia w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju odbędzie się finał 4. Dolnośląskiego Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych GaleriON 2016.


Projekt wspierający przedsiębiorczość osób niepełnosprawnych!

Dodano: 30 listopada 2016

W imieniu Kompass Consulting informujemy o rekrutacji do projektu wspierającego przedsiębiorczość osób niepełnosprawnych.


Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Dodano: 29 listopada 2016

3 grudnia będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony w 1992 roku przez ONZ. Z tej okazji w Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów „Wrocław Bez Barier”.


15 lat programu zatrudnienia wspomaganego we Wrocławiu

Dodano: 22 listopada 2016

15-leciu wrocławskiego programu zatrudniania wspomaganego "Trener" poświęcone było uroczyste seminarium, które odbyło się w poniedziałek 21 listopada w Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia.


Lidia Lempart laureatką nagrody im. Doktora Macieja Lisa

Dodano: 17 listopada 2016

16 listopada 2016 r. w barokowej auli Uniwersytetu Wrocławskiego Oratorium Marianum miało miejsce uroczyste wręczenie nagrody im. doktora Macieja Lisa dla Lidii Lempart za działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i budowanie społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i na Ukrainie.


Wyróżnienie za propagowanie idei „aktywnego kibicowania bez barier” od Polskiego Związku Piłki Nożnej

Dodano: 26 października 2016

Z ogromną radością informujemy o wyróżnieniu otrzymanym wczoraj przez Klub Kibiców Niepełnosprawnych Śląska Wrocław od Polskiego Związku Piłki Nożnej za propagowanie idei „aktywnego kibicowania bez barier”.


Medaliści Igrzysk Paraolimpijskich nagrodzeni!

Dodano: 24 października 2016

Z inicjatywy zarządu Województwa Dolnośląskiego zorganizowane zostało dzisiejsze spotkanie z medalistami Igrzysk Paraolimpijskich oraz ich trenerami. Odbyło się ono na Barce Tumskiej.


"ADAPTER - kino bez barier"

Dodano: 5 października 2016

Fundacja KATARYNKA i Kino Nowe Horyzonty zapraszają na kolejny pokaz filmu z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących w ramach cyklu „ADAPTER - kino bez barier”. W październiku zapraszamy na film „Córki Dancingu” – polski musical z 2015 roku, uhonorowany wieloma nagrodami.


Prezentacja wyszukiwarki miejsc dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami – Niepełnosprawnik.pl

Dodano: 28 września 2016

Fundacja TUS, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu i Urząd Miejski Wrocławia serdecznie zapraszają na spotkanie informacyjne, którego celem jest prezentacja wyszukiwarki miejsc dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami – Niepełnosprawnik.pl.


Dolnośląska Gala Lady-D im. Krystyny Bochenek

Dodano: 27 września 2016

W auli Politechniki Wrocławskiej odbyła się wczoraj Dolnośląska Gala Lady-D im. Krystyny Bochenek. Honorowy patronat nad konkursem objął Marszałek Dolnego Śląska, Cezary Przybylski. W jego imieniu gratulacje wszystkim uczestniczkom złożył Paweł Parus, Pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami.


Odsłonięcie tablicy Ludwiga Guttmanna

Dodano: 9 września 2016

Zaledwie kilkanaście dni po uroczystym odsłonięciu tablicy wybitnego profesora medycyny, Tadeusza Marciniaka, który patronuje Szpitalowi Wojewódzkiemu we Wrocławiu przy ulicy Generała E. Fieldorfa, w podobny sposób uczczono pamięć profesora Ludwiga Guttmanna.


Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej prof. dr. hab. Ludwiga Guttmanna

Dodano: 7 września 2016

W piątek 9 września o godz. 12:00 w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka (ul. Generała Fieldorfa 2) odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej prof. dr. hab. Ludwiga Guttmanna. Zachęcamy do udziału w tym wydarzeniu.


Inauguracja kolejnej edycji konkursu „Lodołamacze”

Dodano: 22 czerwca 2016

Konferencją prasową zorganizowaną na Bulwarze Xawerego Dunikowkiego rozpoczęła się kolejna edycja konkursu „Lodołamacze”, skierowanego przede wszystkim do firm, instytucji i ludzi zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami.


Konferencja „Jakość życia osób niepełnosprawnych na początku XXI wieku

Dodano: 13 czerwca 2016

63 referaty zaprezentowano podczas dwudniowej międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Jakość życia osób niepełnosprawnych na początku XXI wieku”, zorganizowanej przez: Uniwersytet Wrocławski, Urząd Statystyczny we Wrocławiu, Fundację „Nie widzę problemu” i SKN Rising Business Leaders.


Dolnośląski Konwent Regionalny Organizacji i Środowisk Osób z Niepełnosprawnościami

Dodano: 7 czerwca 2016

Zagadnieniom związanym z asystenturą i systemem orzecznictwa poświęcony był wczorajszy Dolnośląski Konwent Regionalny Organizacji i Środowisk Osób z Niepełnosprawnościami pn. „Samodzielność - Niezależność - Aktywność”.


Kształtowanie pozytywnych postaw wobec niepełnosprawności wśród przedszkolaków

Dodano: 31 maja 2016

Na zaproszenie dyrekcji Przedszkola nr 109 z oddziałami integracyjnymi we Wrocławiu udał się z wizytą do tej placówki Paweł Parus - Pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami.


Dolnośląski Konwent Regionalny organizacji i środowisk osób z niepełnosprawnościami

Dodano: 31 maja 2016

7 czerwca 2016r. w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 przy ul. Legnickiej 65 we Wrocławiu odbędzie się Dolnośląski Konwent Regionalny organizacji i środowisk osób z niepełnosprawnościami.
Serdecznie zapraszamy osoby niepełnosprawne, organizacje działające na rzecz niepełnosprawnych i wszystkich zainteresowanych tematem.


Budowanie strategii marketingowej krok po kroku przy wykorzystaniu znaku Zakup prospołeczny

Dodano: 30 maja 2016

Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej zaprasza na spotkanie informacyjno - doradcze pn. „Budowanie strategii marketingowej krok po kroku przy wykorzystaniu znaku Zakup prospołeczny”, które odbędzie się 7 czerwca br. we Wrocławiu.


AEROINTEGRACJA

Dodano: 26 maja 2016

04.06.2016 w g.10-18 serdecznie zapraszamy na Lotnisko Szymanów - na imprezę integracyjną AEROINTEGRACJA 2016.


III Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota Osób z Niepełnosprawnością

Dodano: 26 maja 2016

W dniu 27.05.2016 r. w ramach obchodów święta miasta nad złotoryjskim zalewem odbędą się III Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota Osób z Niepełnosprawnością, organizowane przez Fundację ANIMUS.


Dziękujemy za pomoc

Dodano: 23 maja 2016

Dziś w Urzędzie Marszałkowskim podsumowaliśmy obchody Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych. Spotkaliśmy się także z przedstawicielami organizacji, który czynnie uczestniczyły w wydarzeniu i spędziły wraz z nami ten wyjątkowy dzień.


VI Ogólnopolska Konferencja „Modern Futbol”, 18-19 maja 2016

Dodano: 20 maja 2016

Liczna delegacja reprezentowała Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego podczas VI Ogólnopolskiej Konferencji „Modern futbol”, która odbyła się we Wrocławiu w dniach 18-19 maja.


Fioletowy Stadion Wrocław

Dodano: 20 maja 2016

W czwartkowy wieczór, 19 maja Stadion Wrocław świecił się na fioletowo, czyli w kolorze symbolizującym choroby zapalne jelit. W akcję związaną z obchodami Światowego Dnia Nieswoistych Zapaleń Jelita (World IBD Day) włączył się Paweł Parus - Pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami, który zwrócił się do zarządzających obiektem z prośbą o podświetlenie obiektu.


Szkoła Przysposabiająca do Pracy – FESTYN połączony z Dniem Otwartych Drzwi (04.06.2016)

Dodano: 20 maja 2016

Serdecznie zapraszamy kandydatów do Szkoły Przysposabiającej do Pracy na FESTYN połączony z Dniem Otwartych Drzwi, który odbędzie się w sobotę 4 czerwca 2016r. w godzinach 10.00 - 14.00 na terenie Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji przy ul. Wejherowskiej 28 we Wrocławiu.
Jest to okazja, aby zapoznać się z ofertą edukacyjną tej wyjątkowej Szkoły...


Międzynarodowa konferencja naukowo-szkoleniowa

Dodano: 17 maja 2016

Prezentacja metod z zakresu diagnostyki i rehabilitacji dzieci, przedstawienie interesujących koncepcji terapeutycznych oraz najnowszych osiągnięć naukowych - to najważniejsze cele międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Fundację „PROMYK SŁOŃCA” pn. „Ocena i wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka - nowe trendy w diagnostyce i terapii”.


Święto kibiców niepełnosprawnych w Legnicy

Dodano: 13 maja 2016

Podczas środowego meczu Miedzi Legnica z Sandecją Nowy Sącz na trybunach zasiadło aż 150 osób niepełnosprawnych. Z myślą o kibicach niewidomych i niedowidzących po raz pierwszy na stadionie I ligi dostępna była usługa audiodeskrypcji, realizowana przez Fundację „Katarynka”.


Zakończenie obchodów Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych książeczka z savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych

Dodano: 13 maja 2016

Dziś kończymy obchody Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych w naszym urzędzie. Z holi budynków znikną prezentacje, a przeprowadzone warsztaty zostaną już tylko w świadomości uczestników (oby jak najdłużej).


Koncert charytatywny w Miliczu, 9 maja

Dodano: 12 maja 2016

Wsparcie dla Kuby, Mateusza i Dawida - niepełnosprawnych chłopców ze Środowiskowego Domu Samopomocy, było głównym celem koncertu charytatywnego zorganizowanego przez Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych.


Przemarsz w Trzebnicy

Dodano: 10 maja 2016

Około 800 dzieci, w tym wiele z różnoraką niepełnosprawnością uczestniczyło w uroczystym przemarszu ulicami Trzebnicy zorganizowanym z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Kolorowy pochód wyruszył spod ołtarza polowego przy Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej.


Podziękowania

Dodano: 9 maja 2016

W imieniu swoim oraz Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych (współorganizatora akcji) serdecznie dziękuję pracownikom naszego urzędu za tak liczne uczestnictwo w obchodach Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych. Państwa zaangażowanie w dwudniową akcję świadczy zarówno o dużej świadomości w kwestiach związanych z niepełnosprawnością, jak i o chęci życia w zintegrowanym społeczeństwie. Jestem przekonany, że wspólnymi siłami przyczynimy się do budowy regionu wolnego od barier.

Szczególne podziękowania kieruję do pracowników wydziałów, które zaangażowały się w organizację eventu:
Biura Prasowego,
Wydziału Kadr, Szkolenia i Spraw Socjalnych,
Wydziału Promocji Województwa,
Biura Obsługi Urzędu


Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego 5 - 9 maja 2016 r.

Dodano: 5 maja 2016

Szanowni Państwo, pracownicy Urzędu Marszałkowskiego,
obchodzimy dziś Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych, zwany też Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji zwracam się do Państwa z apelem i prośbą o zauważanie potrzeb i dostrzeganie zalet tego środowiska.


Wizyta w Miliczu

Dodano: 28 kwietnia 2016

Zatrudnienie wspomagane i realizacja projektu „Na sportowo” współfinansowanego przez samorząd województwa dolnośląskiego były głównymi zagadnieniami poruszanymi podczas wczorajszej wizyty Pawła Parusa...


Prace z Polskim Radiem nad reportażem o kierunku rozwoju usług asystenckich dla osób niepełnosprawnych w Polsce

Dodano: 27 kwietnia 2016

O problemach osób niepełnosprawnych oraz działaniach na rzecz tego środowiska rozmawiali w studio Radia Wrocław Paweł Parus - Pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami oraz Małgorzata Majeran-Kokot. Emisja na antenie Radia Wrocław w środę, 4 maja w godzinach 22:00-23:00.

 


Wernisaż II Lubińskiego Konkursu Artystycznego pod tytułem "Akademia Sztuki"

Dodano: 22 kwietnia 2016

15 kwietnia 2016r. w Ośrodku Kultury "Wzgórze Zamkowe" w Lubinie odbył się wernisaż II Lubińskiego Konkursu Artystycznego pod tytułem "Akademia Sztuki".


Rywalizacja osób niewidomych i słabowidzących na strzelnicy

Dodano: 18 kwietnia 2016

W dniach 14-15 kwietnia na strzelnicy Śląska Wrocław przy ul. Wodzisławskiej odbył się półfinał Indywidualnych Mistrzostw Polski Niewidomych i Słabowidzących w Strzelectwie Pneumatycznym.


Ruszył program „Bezpieczny Dolnoślązak”

Dodano: 15 kwietnia 2016

Artystyczna oprawa towarzyszyła konferencji inaugurującej program edukacyjny pn. „Bezpieczny Dolnoślązak”, prowadzony przez Wydział Obronności i Bezpieczeństwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.


Zawody strzeleckie "SUDETY"

Dodano: 14 kwietnia 2016

Oni tych małych tarczy nie widzą. Ale nie przeszkadza im to w tym, aby regularnie trafiać w dziesiątkę na tarczy. Dziś we Wrocławiu rozpoczęły się dwudniowe zawody zorganizowane przez Dolnośląski Klub Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących "SUDETY" będące jednocześnie Półfinałem Mistrzostw Polski w Strzelectwie Pneumatycznym Osób Niewidomych i Słabowidzących. Patronat nad imprezą objął Pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. Osób Niepełnosprawnych.


Stypendia sportowe

Dodano: 11 kwietnia 2016

116 dolnośląskich sportowców, trenujących w dyscyplinach olimpijskich i nieolimpijskich otrzymało z rąk Jerzego Michalaka, Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego stypendia sportowe za sukcesy osiągnięte w ubiegłym roku.


Spotkanie z legendą pomocy humanitarnej, panią Janiną Ochojską

Dodano: 10 kwietnia 2016

W imieniu Fundacji "Promyk Słońca" zapraszamy na spotkanie z legendą pomocy humanitarnej, panią Janiną Ochojską. Spotkanie odbędzie się w piątek 22 kwietnia o 16.00 w siedzibie oddziału Fundacji "Promyk Słońca" przy ul. Swobodnej 8a we Wrocławiu, wejście B, IV piętro.


Konkurs "Innowacje na rzecz poprawy jakości życia i zdrowia osób z dysfunkcjami"

Dodano: 7 kwietnia 2016

Fundacja „Promyk Słońca” ogłasza konkurs "Innowacje na rzecz poprawy jakości życia i zdrowia osób z dysfunkcjami" Konkurs skierowany jest zarówno do osób fizycznych, firm, jak i instytucji. "Pragniemy wyłonić i docenić te podmioty, których innowacje mają najbardziej przełomowy wpływ na diagnostykę, rehabilitację, edukację oraz poprawę jakości życia i zdrowia osób z różnego rodzaju dysfunkcjami." - informuje portal organizacji. Termin nadsyłania zgłoszeń: 25 kwietnia 2016 r.


Przełamywanie stereotypów podczas spotkania z dziećmi i młodzieżą

Dodano: 6 kwietnia 2016

Zwiększenie świadomości o codziennym funkcjonowaniu i potrzebach osób niepełnosprawnych było głównym celem spotkania Pawła Parusa -€“ pełnomocnika marszałka ds. osób niepełnosprawnych z dziećmi i młodzieżą zrzeszoną w Centrum Rozwoju „Boromeo”.


Konsultacje społeczne w praktyce

Dodano: 1 kwietnia 2016

W siedzibie Wrocławskiego Zakładu Aktywności Zawodowej odbyło się spotkanie „Konsultacje społeczne w praktyce” organizowane w ramach projektu ”Koordynacja ekonomii społecznej w województwie dolnośląskim” współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.


Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa

Dodano: 31 marca 2016

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z legnickich Obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa zorganizowanych przez Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Otwórz Serce”.
Produkcja: Ostoja TV


Zakończyły się szkolenia dla asystentów osób niepełnosprawnych

Dodano: 24 marca 2016

Zakończył się pierwszy etap projektu „Bank asystentów” realizowanego przez Fundację „Promyk Słońca”, współfinansowanego ze środków Województwa Dolnośląskiego.


W Urzędzie Marszałkowskim rozmawiano o działaniach na rzecz osób niepełnosprawnych

Dodano: 23 marca 2016

22 marca w sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Walońskiej odbyła się konferencja „Osoby z niepełnosprawnością - Dolny Śląsk 2016”, którą zorganizowało Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem.


Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa w Legnicy

Dodano: 22 marca 2016

Wyjątkową oprawę artystyczną miała piąta już edycja legnickich obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa, zorganizowana przez Legnickie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Otwórz Serce”.


W Oławie rozmawiano o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Dodano: 16 marca 2016

Kwestii zatrudniania osób niepełnosprawnych poświęcona była konferencja „Zdobywaj szczyty marzeń”, która odbyła się we wtorek, 15 marca w Oławskim Centrum Rozwoju Społecznego.


Relacja TV z Integracyjnej Drogi Krzyżowej

Dodano: 15 marca 2016

We wtorek 15 marca 2016 roku w Oławskim Centrum Rozwoju Społecznego przy ul. 3 Maja 18i odbędzie się konferencja pt. „Zdobywaj szczyty marzeń”. Motywem przewodnim będzie kwestia otwartości rynku pracy dla osób niepełnosprawnych.


Konferencja pt. „Zdobywaj szczyty marzeń”

Dodano: 14 marca 2016

We wtorek 15 marca 2016 roku w Oławskim Centrum Rozwoju Społecznego przy ul. 3 Maja 18i odbędzie się konferencja pt. „Zdobywaj szczyty marzeń”. Motywem przewodnim będzie kwestia otwartości rynku pracy dla osób niepełnosprawnych.


Dzień Kobiet w Mikoszowie

Dodano: 11 marca 2016

Z okazji Dnia Kobiet udał się z wizytą do Centrum Rehabilitacji i Neuropsychiatrii działającego przy Stowarzyszeniu św. Celestyna w Mikoszowie członek zarządu Województwa Dolnośląskiego - Tadeusz Samborski.


Zaproszenie na Drogę Krzyżową

Dodano: 2 marca 2016

W imieniu Diecezjalnego Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych serdecznie zapraszamy na Nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla osób niepełnosprawnych, ich rodzin oraz przedstawicieli instytucji i organizacji wspierających środowisko osób niepełnosprawnych.


Halowy turniej piłki nożnej osób niepełnosprawnych „Niezłomni 2016”

Dodano: 29 lutego 2016

Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych było organizatorem halowego turnieju piłki nożnej osób niepełnosprawnych „Niezłomni 2016”, jaki odbył się 27 lutego w hali sportowej GOSiR w Krośnicach.


W Legnicy rozmawiano o potrzebach osób niepełnosprawnych

Dodano: 27 lutego 2016

W środę 24 lutego w Legnickim Centrum Kultury, mieszącym się w okazałym gmachu Akademii Rycerskiej, doszło do spotkania przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji kultury z reprezentantami samorządów -€“ legnickiego i dolnośląskiego.


Spotkanie Grupy Dialogu Społecznego dot. dostępności kultury

Dodano: 24 lutego 2016

Bar Barbara we Wrocławiu był miejscem organizacji kolejnego spotkania Grupy Dialogu Społecznego, dotyczącego tym razem dostępności kultury dla środowiska osób niepełnosprawnych.


Wizyta Pełnomocnika w Oławie

Dodano: 23 lutego 2016

Zaproszenie na wernisaż zdjęć Elżbiety Wyskiel, spotkania z Anną Borkowską-Szwarc (pełnomocnikiem burmistrza Oławy ds. osób niepełnosprawnych) oraz niewidomymi sportowcami na strzelnicy - to główne punkty piątkowej wizyty Pawła Parusa, pełnomocnika marszałka ds. osób niepełnosprawnych w Oławie.


Wizyta Wandy Gołębiowskiej w Miliczu

Dodano: 22 lutego 2016

Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych prowadzone przez Alicję Szatkowską to jeden z najważniejszych i największych ośrodków wspierających środowisko osób niepełnosprawnych na Dolnym Śląsku. W piątek, 19 lutego odwiedziła je Wanda Gołębiowska - Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego.


Spotkanie Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych

Dodano: 22 lutego 2016

W piątek, 19 lutego w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Walońskiej odbyło się II posiedzenie Wojewódzkiej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Poza członkami rady w spotkaniu uczestniczyli także: Dominik Kłosowski – zastępca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych UMWD, Paweł Parus – Pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami i Celina Witkowska – dyrektor Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych.


II edycja turnieju piłki nożnej dla osób z niepełnosprawnością, "NIEZŁOMNI"

Dodano: 20 lutego 2016

27 lutego w hali sportowej GOSiR w Krośnicach, odbędzie się II edycja turnieju piłki nożnej dla osób z niepełnosprawnością, "NIEZŁOMNI w hołdzie Żołnierzom Wyklętym".
Organizatorem zmagań piłkarskich jest MSPDiON, patronat honorowy objęli WKS Śląsk Wrocław SA i Pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami.
Patronat medialny nad rozgrywkami sprawuje Gość Wrocławski.
Gościem specjalnym będzie maskotka Śląska 50-411 Wrocław, Orzeł Ślązak!
Serdecznie zapraszamy do kibicowania!!!


Spotkanie pracowników firmy BNY Mellon Wrocław z pełnomocnikiem.

Dodano: 19 lutego 2016

W siedzibie BNY Mellon Wrocław odbyło się spotkanie pracowników firmy z pełnomocnikiem marszałka ds. osób niepełnosprawnych Pawłem Parusem. Jednym z celów było upowszechnienie wiedzy o osobach niepełnosprawnych i uwrażliwienie na specyfikę komunikacji z tą grupą społeczną. Uwagę skupiono także na kwestii zatrudnienia osób z różnoraką niepełnosprawnością. Podczas dwugodzinnego spotkania zorganizowanego z inicjatywy Grzegorza Grablewskiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego pojawiło się wiele pytań związanych z codziennym funkcjonowaniem osób niepełnosprawnych.


Artykuł „Asystenci pomogą niepełnosprawnym”

Dodano: 18 lutego 2016

Zachęcamy do przeczytania artykułu o istotnej roli usług asystenckich oraz o projektach związanych z tym obszarem wspieranych przez Urząd Marszałkowski.
Przypomnijmy, w ramach zadania pn. „Sprawni w pracy” przeszkolono 31 asystentów, którzy przez prawie 3 lata wspierali w codziennym życiu 60 osób z różną niepełnosprawnością. Merytorycznie projektem ze strony Urzędu zajmowali się: Magdalena Kocjan, Zbigniew Ligus i Danuta Orzeszyna. Wydziałem kierowali wtedy Andrzej Mańkowski i Bogusława Kulińska.
O tym, które organizacje będą zajmowały się realizacją usług asystenckich finansowanych ze środków Województwa Dolnośląskiego w tym roku, dowiemy się już wkrótce.


Otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Fotografia bez barier”.

Dodano: 17 lutego 2016

Ela Wyskiel zaprasza na wernisaż i otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Fotografia bez barier”, które odbędą się 19 lutego 2016 roku o godzinie 14.30 w Centrum Sztuki w Oławie przy ul. Młyńskiej 3. Wystawa eksponowana będzie w całości do 29 lutego.


Odpowiedź Urzędu Miasta Wrocławia w sprawie dostępności linii tramwajowej nr 3.

Dodano: 17 lutego 2016

Dobra informacja nie tylko dla osób niepełnosprawnych pracujących w Urzędzie Marszałkowskim, ale także gości i interesantów mających problemy z poruszaniem się. Po interwencji w Wydziale Transportu - Dziale Zarządzania Transportem Publicznym Urzędu Miasta Wrocławia, udało się zmodyfikować rozkład jazdy dot. przystanku „pl. Wróblewskiego”. Dzięki temu osoby mające problem z poruszaniem się oraz rodzice z dziećmi w wózku będą mogli po pracy pojechać w kierunku Leśnicy tramwajem niskopodłogowym (linia 3), który z przystanku odjedzie o godz. 15:57.


Wsparcie inicjatywy dotyczącej realizacji projektu „Jakość życia osób niepełnosprawnych”.

Dodano: 16 lutego 2016

Fundacja Nie Widzę Problemu wraz z Uniwersytetem Wrocławskim zaprasza do wsparcia inicjatywy dotyczącej realizacji projektu „Jakość życia osób niepełnosprawnych”. Obecnie prowadzimy badania skierowane do osób niepełnosprawnych posiadających dysfunkcje psychiczne i/lub fizyczne.


II kolejka Polskiej Ligi Koszykówki na Wózkach

Dodano: 15 lutego 2016

W niedzielę, 21 lutego 2016 roku w hali widowiskowo-sportowej w Kątach Wrocławskich czekają nas ogromne emocje sportowe. Od godz. 11:00 II kolejka Polskiej Ligi Koszykówki na Wózkach. To niezwykle widowiskowa dyscyplina, więc naprawdę warto tam być! Szczegóły wzałączniku.


Nazywam się miliard - kampania przeciwdziałania przemocy wobec kobiet organizowana przez Fundację na Rzecz Równości.

Dodano: 15 lutego 2016

W niedzielne popołudnie na wrocławskim Rynku spotkali się przedstawiciele firm, organizacji pozarządowych, samorządów oraz osoby zainteresowane wspólnym wyrażeniem sprzeciwu wobec przemocy względem kobiet.


Spotkanie z Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

Dodano: 9 lutego 2016

W piątek 6 lutego 2016 r. w siedzibie Stowarzyszenia św. Celestyna w Mikoszowie odbyło się spotkanie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych – Pana Krzysztofa Michałkiewicza z przedstawicielami dolnośląskich Warsztatów Terapii Zajęciowych oraz urzędnikami administracji samorządowej.


Legnicy odbył się Bal Charytatywny

Dodano: 8 lutego 2016

W sobotę w Legnicy odbył się Bal Charytatywny zorganizowany przez Klub Kibiców Niepełnosprawnych Miedzi Legnica. Jednym z celów zabawy było zebranie pieniędzy na zakup wózka dla Danieli Nowakowskiej. Wśród zaproszonych gości była także delegacja Stowarzyszenia KKN z Wrocławia. Jak widać, współpraca pomiędzy niepełnosprawnymi kibicami układa się na Dolnym Śląsku doskonale.
Więcej w materiale TV Dami:
https://www.youtube.com/watch?v=uZJSBLJaM2c


PRZEBUDZENIE ESK - Scena z udziałem osób niepełnosprawnych

Dodano: 22 stycznia 2016

Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury cały rok. Ale to, co na dziś pozostaje w naszych głowach to "Przebudzenie", czyli Otwarcie ESK 2016. Prezentując materiał filmowy ze sceny, w której aktorami były osoby z różnoraką niepełnosprawnością raz jeszcze dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na owe "Przebudzenie". Delegacjom z: Milicza, Legnicy, Głogowa, Wierzbic, Warszawy. Reprezentantom dolnośląskich organizacji pozarządowych i instytucji publicznych, osobom niezrzeszonym, naszym wolontariuszom. Dziękujemy wreszcie tym, którzy wzięli na swoje barki ciężar organizacji Otwarcia ESK: Martynie Musze i Łukaszowi Siemieżowi. To oni wykonali setki telefonów i przez wiele tygodni poświęcali swój czas, aby to przedsięwzięcie logistycznie przygotować.

Specjalne podziękowanie dla członków KKN, którzy kolejny raz udowodnili, że stanowią magiczną, otwartą dla każdego grupę. Szacunek!!!

https://www.youtube.com/watch?v=ta-0SPB6ZXA


Akcja oddawania krwi

Dodano: 21 stycznia 2016

W naszym Urzędzie trwa akcja oddawania krwi. Na krwiodawców czeka specjalny autobus, który stoi na parkingu przed siedzibą Urzędu przy Wybrzeżu Słowackiego.
Zdecydowanie popieramy takie akcje :)
Twoja krew ratuje życie!!! Może i Wy dołączycie do tej szlachetnej idei. Niekoniecznie dziś, bowiem można to robić każdego dnia!

Szczegóły: http://www.rckik.wroclaw.pl/


Otwórz z nami stolicę Europejską Stolicę Kultury!!!

Dodano: 13 stycznia 2016

Nie bójcie się zimy!!!
To nasza szansa!
Pokażmy siłę naszego środowiska.
Jeśli masz jakąkolwiek niepełnosprawność zgłoś się do NASZEGO pochodu!
Kontakt: Martyna Mucha
e-mail: martyna.mucha@gmail.com
telefon: 501 528 290
Szczegóły: http://kkn.wroclaw.pl/aktualnosci.html


Gala 63. Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Dolnego Śląska

Dodano: 12 stycznia 2016

Wczoraj w Narodowym Forum Muzyki odbyła się Gala 63. Plebiscytu Gazety Wrocławskiej na Najlepszego Sportowca Dolnego Śląska w 2015 roku. To drugi, po Plebiscycie Przeglądu Sportowego, najstarszy tego typu konkurs w Polsce...


Świąteczno-noworoczne spotkanie osób niewidomych i słabowidzących

Dodano: 11 stycznia 2016

W poniedziałek 11 stycznia odbyło się świąteczno-noworoczne spotkanie osób niewidomych i słabowidzących, na które przybyło 200 osób. Zorganizowało je Duszpasterstwo Osób Niewidomych i Głuchych, Polski Związek Niewidomych i Fundacja Fonis.


Integracyjny pokaz filmu "I CHCE SIĘ ŻYĆ"

Dodano: 8 stycznia 2016

Zapraszamy Państwa na noworoczny integracyjny pokaz filmu dostosowany do potrzeb osób niewidomych i niesłyszących.

Niedziela, 24.01.2015 r. godzina 16:00 Kino Nowe Horyzonty, K. Wielkiego 19 Wrocław FILM: "I CHCE SIĘ ŻYĆ" reż M. Pieprzyca (1 godz. 47 min.)
Bilety w cenie 6 zł/ osobę.

Sponsorzy: Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, Gmina Wrocław.
Partnerzy: Kino Nowe Horyzonty, Fundacja Kultura bez Barier.

Bilety można rezerwować na stronie: https://www.kinonh.pl/bilety.do?eventId=57021&rl=http%3A%2F%2Fwww.kinonh.pl%2Findex.do%3F

Dla grup przewidziane są też darmowe bilety, rezerwacja: fundacja.katarynka@gmail.com / +48 797 122 452.

Opis Filmu: http://www.filmweb.pl/film/Chce+si%C4%99+%C5%BCy%C4%87-2013-648982


Konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych

Dodano: 4 stycznia 2016

Zarząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych.
W ramach konkursu przewiduje się dofinansowanie zadań pn.:

 1. Kontynuacja idei projektu „Razem w pełni sprawni”.
 2. Aktywizacja osób niepełnosprawnych przez sport, rekreację i turystykę.
 3. Wspieranie aktywności osób niepełnosprawnych poprzez udział w wydarzeniach kulturalnych i sportowych, odbywających się na Dolnym Śląsku.
 4. Wspieranie edukacji osób niepełnosprawnych poprzez organizację spotkań informacyjnych lub warsztatów dotyczących możliwości kształcenia osób z różnymi dysfunkcjami.
Oferty należy składać do dnia 27 stycznia 2016 r.
Szczegóły na stronie: http://www.umwd.dolnyslask.pl/niepelnosprawni/otwarte-konkursy-ofert/artykul/ogloszenie-otwartego-konkursu-ofert-na-realizacje-zadan-publicznych-z-zakresu-dzialalnosci-na/


Konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych

Dodano: 4 stycznia 2016

Zarząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych.
W ramach konkursu przewiduje się dofinansowanie zadania: Udostępnienie usług asystenckich dla osób z niepełnosprawnościami.
Oferty należy składać do dnia 27 stycznia 2016 r.
Szczegóły na stronie: http://www.umwd.dolnyslask.pl/niepelnosprawni/otwarte-konkursy-ofert/artykul/ogloszenie-otwartego-konkursu-ofert-na-realizacje-zadania-publicznego-z-zakresu-dzialalnosci-na/


Budżet Obywatelski dla Dolnego Śląska

Dodano: 4 stycznia 2016

Już w tym roku ruszy pilotaż Regionalnego Budżetu Obywatelskiego dla Dolnego Śląska. Zachęcam do korzystania z tego narzędzia także w aspekcie wyrównywania szans i aktywizacji osób niepełnosprawnych zamieszkujących Dolny Śląsk i budowania procesu integracji społecznej. Szczegóły na stronie: http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35751,19419090,w-tym-roku-wystartuje-pierwszy-regionalny-budzet-obywatelski.html

Kontakt

Osoby zainteresowane spotkaniem z Pawłem Parusem proszone są o kontakt telefoniczny lub mailowy.

 • Adres

  Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
  ul. Wybrzeże Słowackiego 12-14
  Pokój 004 (parter)
  50-411 Wrocław, Dolny Śląsk