A A+ A++ K K K K

AKTUALNOŚCI


Dodano: 16 maja 2022

Dolnośląski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnościami

13 maja 2022 roku odbył się piknik integracyjny pn. “Praca - Edukacja - Niezależność”, który został zorganizowany z okazji obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnościami przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przy wsparciu Opery Wrocławskiej oraz dolnośląskich instytucji, organizacji pozarządowych i jednostek samorządu województwa działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
--> Cały artykułDodano: 16 kwietnia 2022

Życzenia na Wielkanoc 2022

Kartka z życzeniami na Wielkanoc  2022.

Z okazji świąt Wielkiej Nocy życzę Państwu:
nadziei, która wszystkim jest niezbędna,
cierpliwości i uśmiechu łagodzących konflikty,
spokoju, odpoczynku i refleksji,
błogosławieństwa na czas świąt dla Was i Waszych rodzin,
oraz determinacji do przezwyciężania codziennych trudności.
Wesołych Świąt!!!


Dodano: 28 lutego 2022

Zapraszamy na Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego

Już w najbliższy piątek, 4 marca na Tarczyński Arena (stadion Wrocław) rozpoczną się kolejne Międzynarodowe Targi turystyki i czasu wolnego. Potrwają one do niedzieli - 6 marca.
Miło nam poinformować, że w piątek 4 marca wszystkie osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności wraz z asystentami będą miały darmowy wstęp na targi.
Także w tym dniu przewidziany jest panel dedykowany turystyce osób z niepełnosprawnościami, który rozpocznie się na głównej scenie o godzinie 11:00. Koordynował go będzie Stanisław Francuz, dobrze znany przewodnik i wielki propagator turystyki dla osób z niepełnosprawnościami.

--> Strona targów


Dodano: 20 stycznia 2022

Wizyta Pełnomocnika Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami w Jeleniej Górze

W środę 19 stycznia Paweł Parus, Pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami spotkał się z niepełnosprawnymi mieszkańcami Jeleniej Góry w siedzibie Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.
--> Cały artykuł


Dodano: 11 stycznia 2022

Zaproszenie na konsultacje dot. planowanego konkursu PFRON

Serdecznie zapraszamy Państwa na pierwsze w tym roku spotkanie poświęcone konsultacjom w sprawie planowanego ogłoszenia konkursu (finansowanego ze środków PFRON) i wyboru zadań do realizacji w 2022 roku.
Ze względów bezpieczeństwa spotkanie odbędzie w trybie zdalnym 21.01.2022 r. o godz. 10:00.
Link do spotkania
Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu, przesyłając do 19.01.2022 informację na adres: monika.janeczko@dolnyslask.pl


Dodano: 27 grudnia 2021

BIP UMWD Ogłoszenie konkursowe

Zarząd Województwa w uchwale nr 4706/VI/21 z dnia 21 grudnia 2021 r. ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych dotyczącej ich rehabilitacji zawodowej i społecznej w latach 2022-2023 – udostępnienie usług asystenckich.
Kontakt w sprawie konkursu: Diana Hanas - 71/ 770 41 49, email: diana.hanas@dolnyslask.pl

Dodano: 23 grudnia 2021

Życzenia na Boże Narodzenie 2021

Kartka z życzeniami na Boże Narodzenie. Na grafice podświetlony na zielono stadion, po lewej choinka, na dole napis: Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

Z okazji Bożego Narodzenia 2021 życzę Państwu:
błogosławionych, zdrowych i radosnych świąt,
spędzonych w gronie ciepłych i serdecznych ludzi,
magicznego nastroju i pięknych chwil,
odpoczynku i regeneracji od codziennych spraw i pracy
oraz ogromnych pokładów nadziei na nadchodzący czas.


Dodano: 13 grudnia 2021

Puchar Polski w blind footballu dla Wisły Kraków

W sobotę, 11 grudnia 2021, na obiekcie Olimpijski FC we Wrocławiu odbyła się kolejna edycja Pucharu Polski w Blind Football. W turnieju wzięły udział 4 zespoły, które zagrały systemem „każdy z każdym”.


Dodano: 8 grudnia 2021

III Dolnośląski Kolorowy Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Ścinawie

7 grudnia w Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie odbył się III Dolnośląski Kolorowy Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Wśród zaproszonych gości był Paweł Parus, pełnomocnik marszałka ds. osób z niepełnosprawnościami.


Dodano: 4 grudnia 2021

Premiera filmu dokumentalnego "Szczęśliwa 8"

W sobotę, 4 grudnia w Dolnośląskim Centrum Filmowe odbyła się premiera filmu dokumentalnego "Szczęśliwa 8" zrealizowanego przez Kova Production na zlecenie samorządu województwa dolnośląskiego.
Dokument można już obejrzeć także na YouTube "Dolny Śląsk":
Film "Szczęśliwa 8"


Dodano: 8 listopada 2021

PFRON ogłosił konkurs nr 1/2021 pn. „Sięgamy po sukces”

Ogłoszenie z dnia 5 listopada 2021 roku na podstawie art. 11 i art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w związku z art. 36 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłasza konkurs o zlecenie realizacji zadań w formie wsparcia nr 1/2021 pn. „Sięgamy po sukces”.


Dodano: 26 października 2021

Forum G2 - Panel dot. wykorzystanianowych technologi w aktywizacji OzN”

Podcza/s Forum G2 pojawił się także panel dotyczący rozwiązań technologicznych dla osób z niepełnosprawnościami: Nowe technologie w uwolnieniu potencjału zawodowego osób niepełnosprawnych i wykluczonych.(Forum G2)Osoby, które nie mogły pojawić się na forum mogą zapis tego panelu obejrzeć na kanale YouTube:
Forum G2 - zapis panelu


Dodano: 25 października 2021

Rusza projekt PFRON „Dostępny samorząd - granty”

„Dostępny samorząd – granty” to nowy projekt Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, dzięki któremu poprawi się dostępność usług świadczonych przez samorządowe jednostki i urzędy. Na realizację celów projektu przeznaczono 77 mln złotych.


Dodano: 18 października 2021

Trwa akcja #TyTeżMożesz - TV Dami Jelenia

Trwa akcja #TyTeżMożesz! realizowana przez Fundację Biegaj Dla Zdrowia wspierana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Zachęcamy do obejrzenia filmowej relacji przygotowanej przez TV DAMI Jelenia Góra.


Dodano: 28 września 2021

Wizyta premiera Morawieckiego i Pełnomocnika Rządu w Miliczu

Przez dwa dni - 23 i 24 września Milicz był w centrum uwagi społeczności osób z niepełnosprawnościami na Dolnym Śląsku. Było to związane z wizytą Premiera Mateusza Morawieckiego i Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Pawła Wdówika. W spotkaniach uczestniczyli m.in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.


Dodano: 18 września 2021

Urząd Marszałkowski wyróżniony w konkursie Lodołamacze

W Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim nagrodzono laureatów XVI edycji konkursu „LODOŁAMACZE”. To wyróżnienie dla pracodawców, którzy zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami, tworząc przyjazne miejsca pracy. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego został wyróżniony w kategorii "Zdrowa firma". Nagrodę odebrał Paweł Parus, Pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami - laureat konkursu w 2012 roku, obecnie członek kapituły regionalnej.


Dodano: 15 września 2021

Polski Związek Niewidomych obchodzi jubileusz 70-lecia

W Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyła się uroczystość jubileuszu 70-lecia Polskiego Związku Niewidomych. Uczestniczyli w niej m.in.: Paweł Parus, Pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami oraz Bogusława Kulińska, dyrektor Wydziału Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.


Dodano: 1 września 2021

Otwarcie pierwszej w Polsce klasy Mistrzostwa Sportowego w Blind Football-u

Dziś w Dolnośląskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 13 dla Uczniów Niewidomych i Słabowidzących oraz z innymi niepełnosprawnościami im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022. Uroczystość została połączona z otwarciem pierwszej w Polsce klasy Mistrzostwa Sportowego w Blind Football-u.


Dodano: 19 sierpnia 2021

Fundacja Imago organizuje spływ kajakowy rzeką Barycz

Fundacja Imago zaprasza do udziału w spływie kajakowym rzeką Barycz w okolicach Wrocławia realizowanym w ramach projektu WODA GÓRY LAS. Odbędzie się w niedzielę 29 sierpnia 2021 roku.


Dodano: 17 sierpnia 2021

Bezpłatne porady prawne dla osób z niepełnosprawnościami z pow. wrocławskiego

Fundacja Dignum i Kancelaria Meritum - Katarzyna Arasiewicz prowadzą Pogotowie Prawne – całkowicie bezpłatne porady prawne dla mieszkańców powiatu wrocławskiego.


Dodano: 10 czerwca 2021

Spotkanie wrocławskiej grupy branżowej ds. osób z niepełnosprawnością

10 czerwca 2021 roku odbyło się kolejne zdalne spotkanie wrocławskiej grupy branżowej ds. osób z niepełnosprawnością. Uczestniczyli w niej przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządów, w tym Paweł Parus, pełnomocnik marszałka ds. osób z niepełnosprawnościami.


Dodano: 11 maja 2021

Nabór wniosków w ramach programu pn. "Centra opiekuńczo-mieszkalne"

Rozpoczął się nabór wniosków w ramach programu resortowego Ministra Rodziny i Polityki Społecznej pn. "Centra opiekuńczo-mieszkalne".


Dodano: 7 maja 2021

PFRON ogłasza konkurs grantowy „Dostępność ponad barierami”

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłasza w ramach Modułu I Turystyka konkurs grantowy „Dostępność ponad barierami”, zatwierdzony uchwałą nr 3/2021 Rady Nadzorczej PFRON z dnia 25 lutego 2021 roku.


Dodano: 5 maja 2021

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

W tym dniu zwracamy uwagę na kwestię godności osób z niepełnosprawnościami. Nie potrzebujemy specjalnego traktowania, ale równego dostępu do życia zawodowego i społecznego. Zwracajmy uwagę na potrzeby innych.

Biała plansza. W lewym górnym rogu cztery ikony – symbole różnych niepełnosprawności. Na środku duży napis: 5 maja - Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W prawym dolnym rogu logotyp Dolnego Śląska.


Dodano: 29 kwietnia 2021

Ogłoszenie otwartego konkursu ofert ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Zarząd Województwa ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych dotyczącej ich rehabilitacji zawodowej i społecznej w 2021 r. – imprezy kulturalno-sportowo-turystyczne dla osób z niepełnosprawnościami.


Dodano: 16 kwietnia 2021

Katalizator Aktywności Zawodowej plus

Projekt „Katalizator Aktywności Zawodowej plus” adresowany jest do niepełnosprawnych, którzy: są mieszkańcami jednego z 4 województw: dolnośląskiego, małopolskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego; posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności; są osobami pozostającymi bez zatrudnienia; nie są objęte takimi samymi działaniami aktywizacyjnymi w ramach innych zadań lub projektów finansowanych ze środków PFRON realizowanymi w tym samym czasie.


Dodano: 12 kwietnia 2021

Narodowy Spis Powszechny 2021

1 kwietnia br. na terenie całej Polski rozpoczęło się najważniejsze, obowiązkowe badanie statystyczne – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). NSP to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”.


Dodano: 6 kwietnia 2021

Opieka wytchnieniowa i usługi asystenckie dla dzieci z niepełnosprawnościami

Fundacja Promyk Słońca realizuje projekt, w ramach którego można otrzymać wsparcie asystenta w opiece nad dziećmi z niepełnosprawnościami.


Dodano: 2 kwietnia 2021

Żółta kartka, po lewej stronie rozrzucone pisanki, z prawej napis Wesołych Świąt Wielkiej Nocy, pod napisem logotyp Dolny Śląsk.


Dodano: 26 marca 2021

Narodowy Spis Powszechny 2021

Spis ludności to podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze według ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych, w oznaczonym momencie, na określonym terytorium.


Dodano: 23 marca 2021

Manufaktura Inicjatyw realizuje usługi asystenckie

Projekt skierowany jest do osób z niepełnosprawnościami posiadających aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i obejmuje dzieci do 16 r. ż. oraz dorosłe osoby z niepełnosprawnością, mieszkające na terenie Wrocławia lub powiatu oleśnickiego, trzebnickiego, wrocławskiego, dzierżoniowskiego, świdnickiego, ząbkowickiego.


Dodano: 23 marca 2021

ROLuj Wykluczenie

Zapraszam na spotkanie live na profilu ROLuj Wykluczenie z Pawłem Parusem. Rozpocznie się ono w najbliższą środę o 19:00. Gospodarzem spotkania będzie Agnieszka Parol. O czym będzie rozmowa? O wszystkim! Ma być wesoło, szczerze, niesztampowo i podchwytliwie


Dodano: 22 marca 2021

Medal św. Jadwigi Śląskiej 2021

Miło nam poinformować, że podczas uroczystości św. Józefa w Katedrze Wrocławskiej Paweł Parus, Pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami otrzymał z rąk ks. abp Józefa Kupnego Medal św. Jadwigi.


Dodano: 16 marca 2021

Samorządowy Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego

Samorząd województwa realizuje Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego. Inicjatorem programu jest wicemarszałek Marcin Krzyżanowski. Program realizowany jest we współpracy z marszałkowskim szpitalem – Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu.


Dodano: 25 lutego 2021

2 Ośrodki Czasowego Pobytu we Wrocławiu i w Kudowie Zdroju

W ramach konkursu organizowanego przez samorząd województwa dolnośląskiego zostały utworzone 2 Ośrodki Czasowego Pobytu, zlokalizowane we Wrocławiu i w Kudowie Zdroju. Ich organizatorami są Fundacja Promyk Słońca i Sanatoria Dolnośląskie.


Dodano: 18 lutego 2021

Pierwsza polska Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami

Kompleksowy i obszerny dokument o charakterze strategicznym – Rada Ministrów przyjęła dzisiaj pierwszą polską Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami. – Strategia będzie mapą drogową polityki krajowej na rzecz osób z niepełnosprawnościami – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.


Dodano: 2 lutego 2021

Konkurs na Ośrodki Czasowego Pobytu rozstrzygnięty

Samorząd województwa rozstrzygnął otwarty konkurs ofert na Ośrodki Czasowego Pobytu dla rodzin dotkniętych problemem niepełnosprawności będących mieszkańcami województwa dolnośląskiego. Decyzją Zarządu Województwa Dolnośląskiego rozdysponowano 2 000 000 złotych i wybrano dwa podmioty, które będą realizować zadanie.


Dodano: 28 stycznia 2021

„Zmierzch – świtem...” z tłumaczeniem na PJM - premiera Teatru Polskiego

Teatr Polski we Wrocławiu zaprasza do obejrzenia transmisji live premierowego spektaklu pt. „Zmierzch – świtem...” w reżyserii Jana Szurmieja.


Dodano: 15 stycznia 2021

Szkolenie dot. dostępności

15 stycznia 2021 roku w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się szkolenie praktyczne dla pracowników Biura Obsługi Urzędu związane z wdrożeniem procedury dot. dostępności. Swoim doświadczeniem podzieliła się Magdalena Orłoś, autorka videoblogu “Gotowanie w ciemno”.


Kontakt

Osoby zainteresowane spotkaniem z Pawłem Parusem proszone są o kontakt telefoniczny lub mailowy.

  • Adres

    Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
    ul. Wybrzeże Słowackiego 12-14
    Pokój 004 (parter)
    50-411 Wrocław, Dolny Śląsk