A A+ A++ K K K K

Wizyta Pełnomocnika w dolnośląskich sanatoriach

Dodano: 17 lipca 2020

Paweł Parus, Pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami odwiedził wraz z ekipą Telewizji Sudeckiej dolnośląskie sanatoria. Wizyta była związana z realizacją materiału promującego uzdrowiska. Była to także okazja do zapoznania się z funkcjonowaniem tych instytucji w czasie epidemii.

Szpital Rehabilitacyjno-Hematologiczny dla Dzieci „Orlik” w Kudowie Zdroju oraz SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe "Bristol" MSWiA w Kudowie Zdroju były celem wizyty pełnomocnika marszałka. Wraz z Telewizją Sudecka realizowali pierwszy tegoroczny odcinek magazynu dotyczącego aktywizacji osób z niepełnosprawnościami. Dolnośląskie uzdrowiska należą do jednych z najbardziej renomowanych w Polsce i szczególnie w czasie pandemii warto o nich przypominać. Tym bardziej, że wiele osób z niepełnosprawnościami zaniechało leczenia i rehabilitacji. Tymczasem lekarze i fizjoterapeuci podkreślają potrzebę kontynuacji ćwiczeń.

- Sprawdziliśmy jak nasze sanatoria funkcjonują w czasie epidemii i okazuje się, że nie tylko pracują pełną parą, ale też czekają na kuracjuszy. Także tych z niepełnosprawnościami. Zachęcamy do korzystania z uroków Dolnego Śląska. Walory lecznicze i turystyczne to zdecydowanie nasze wizytówki. Tym bardziej, że regionalne ośrodki uzdrowiskowe są doskonale przygotowane pod względem sanitarnym na przyjęcie pacjentów - podkreśla Paweł Parus.

Wizyta była także okazją do obejrzenia nowo wyremontowanych pomieszczeń sanatorium “Bristol”. Remont był współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Dzięki tej inwestycji ośrodek jest lepiej przygotowany na przyjęcie pacjentów z różnorakimi niepełnosprawnościami. Zachęcamy więc do korzystania z tej przestrzeni.

Oba sanatoria odgrywają ważną rolę na mapie dolnośląskich uzdrowisk. Szpital Rehabilitacyjno-Hematologiczny dla Dzieci "Orlik" jest jednostką finansowaną przez samorząd województwa. Warto w kilku zdaniach przybliżyć tę placówkę. Sanatorium wpisuje się w bardzo malowniczy pejzaż. Położony jest w najwyższym miejscu Kudowy - Zdroju, na wysokości 700 m n.p.m., na południowym zboczu Gór Stołowych w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Narodowego. "Orlik" jest jedyną w kraju placówką przyjmującą do kompleksowej rehabilitacji dzieci głównie z chorobami hematologicznymi i onkologicznymi, ale także po urazach, zabiegach operacyjnych i zaostrzeniach chorób przewlekłych. Do dyspozycji "małych pacjentów" jest w pełni wyposażona sala zabiegowa i diagnostyczna, działy hydroterapii i fizjoterapii, odkryty basen rehabilitacyjny, sala gimnastyczna, laboratorium, gabinet masażu i jaskinia solno-jodowa.

Emisja materiału o dolnośląskich sanatoriach nastąpi w przyszłym tygodniu. Będzie on dostępny także na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego w zakładce “Niepełnosprawni”. Już dziś zapraszamy do obejrzenia i udostępniania.

Wizyta Pełnomocnika w dolnośląskich sanatoriach

Wizyta Pełnomocnika w dolnośląskich sanatoriach

Wizyta Pełnomocnika w dolnośląskich sanatoriach

Wizyta Pełnomocnika w dolnośląskich sanatoriach

Wizyta Pełnomocnika w dolnośląskich sanatoriach

Wizyta Pełnomocnika w dolnośląskich sanatoriach

Kontakt

Osoby zainteresowane Zaproszenie na spotkaniem z Pawłem Parusem proszone są o kontakt telefoniczny lub mailowy.

  • Adres

    Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
    ul. Wybrzeże Słowackiego 12-14
    Pokój 004 (parter)
    50-411 Wrocław, Dolny Śląsk