A A+ A++ K K K K

Przełamywanie barier w dolnośląskich szkołach

Dodano: 7 października 2019

Realizacja projektu „Razem w pełni sprawni 2019” prowadzonego przez Fundację Promyk Słońca nabiera rozpędu. Po warsztatach dla nauczycieli rozpoczął się cykl wizyt osób z niepełnosprawnościami w dolnośląskich szkołach. W tegorocznej edycji w roli szkoleniowca występuje Robert Mkrtchyan - kapitan drużyny Blind Football Śląsk Wrocław, borykający się na co dzień z dysfunkcją wzroku. W spotkaniach z uczniami uczestniczy także Paweł Parus, Pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

Za nami trzy wizyty w dolnośląskich placówkach edukacyjnych. Robert Mkrtchyan i Paweł Parus odwiedzili już Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Jeleniej Górze oraz szkoły podstawowe w Ruszowie i Pisarzowicach. Przedstawili tam zasady savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnościami oraz pokazali, także na własnych przykładach, że niepełnosprawność nie jest absolutnie żadną przeszkodą w realizacji pasji i marzeń. Uczniowie szkół przekonali się, że osoby posiadające różnorakie dysfunkcje mogą z powodzeniem być aktywnymi i pełnymi optymizmu ludźmi.

- Nie ma lepszej drogi do włączania społecznego niż bezpośredni kontakt z młodymi ludźmi, którzy mogą się na własne oczy przekonać o możliwościach i cechach osób z niepełnosprawnościami. Uczniowie dolnośląskich szkół mają szansę uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania mające jakikolwiek związek z niepełnosprawnością. Realizacja tego typu projektów pozwoli zbudować otwarte i tolerancyjne społeczeństwo - podkreśla Paweł Parus.

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy projekt dotrze do kolejnych kilkunastu szkół w naszym regionie. Wszystko po to, aby kształtować pozytywne wzorce wobec osób z niepełnosprawnościami i likwidować stereotypy o niezaradności tego środowiska.

Projekt „Razem w pełni sprawni” jest realizowany od 2011 roku. Przez niemal dekadę dotarł do ponad 200 placówek na Dolnym Śląsku. O jego znaczeniu może świadczyć fakt, iż od dwóch lat stał się zadaniem konkursowym finansowanym ze środków samorządu województwa. Obecnie realizuje je kilka dolnośląskich organizacji pozarządowych: Fundacja L'Arche, Fundacja Tu i Teraz, Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadą Słuchu ORaToR, Dolnośląski Instytut Doradczy i wspomniana Fundacja Promyk Słońca. Zarząd województwa dolnośląskiego tylko w tym roku przeznaczył na to zadanie 117 000 złotych.

RPS Pisarzowice

RPS Pisarzowice

RPS Pisarzowice

RPS Ruszów

RPS Ruszów

RPS Ruszów

RPS Jelenia Góra

RPS Jelenia Góra

RPS Jelenia Góra

Kontakt

Osoby zainteresowane spotkaniem z Pawłem Parusem proszone są o kontakt telefoniczny lub mailowy.

  • Adres

    Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
    ul. Wybrzeże Słowackiego 12-14
    Pokój 004 (parter)
    50-411 Wrocław, Dolny Śląsk