A A+ A++ K K K K

Podsumowanie Dolnośląskiego Konwentu i Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami

Dodano: 29 października 2020

W trybie zdalnym odbył się VI Kongres Osób z Niepełnosprawnościami. 24 października kilkaset osób związanych z działaniami na rzecz osób z niepełnosprawnościami miało okazję uczestniczyć w dyskusji o problemach środowiska. Wcześniej, bo 19 października odbył się V Dolnośląski Konwent Regionalny Osób z Niepełnosprawnościami.

Zachowując porządek chronologiczny, 19 października w trybie zdalnym odbył się V Dolnośląski Regionalny Konwent Osób z Niepełnosprawnościami. Było to jedno z siedmiu tego typu wydarzeń odbywających się w poszczególnych województwach naszego kraju. Konwent regionalny był tradycyjnie miejscem wymiany doświadczeń i wiedzy całego środowiska osób z niepełnosprawnościami, ich rodzin, organizacji oraz instytucji samorządowych. W tym roku najwięcej uwagi poświęcono: deinstytucjonalizacji, szczególnie w kontekście przygotowania gminnych/powiatowych strategii rozwijania środowiskowych form wsparcia oraz zadaniom, kwalifikacji i decyzyjności koordynatorów dostępności.

Konwent zorganizowali Fundacja Eudajmonia i Samorząd Województwa Dolnośląskiego przy współpracy kilkunastu organizacji pozarządowych i instytucji wspierających osoby z niepełnosprawnościami. Wydarzenie odbyło się w trybie zdalnym, a prowadzili je Małgorzata Franczak, dyrektor ds. merytorycznych Fundacji Eudajmonia i Paweł Parus, Pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Transmisję z konwentu wciąż można obejrzeć na profilu Konwentu: https://fb.watch/1qjPpwlJDw/.

Spotkanie otworzył Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek Dolnego Śląska.
- Bardzo się cieszę, że mogę być z Państwem, ponieważ ostatnie kilkanaście dni spędziłem w izolacji z powodu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa. Na szczęście wszystko jest już dobrze. Forma tego konwentu, podobnie jak panująca sytuacja jest nadzwyczajna. Nie oznacza to jednak, że wydarzenie to jest mniej istotne niż poprzednie. Przeciwnie, dzisiejsze spotkanie ma ważny wymiar, gdyż takie słowa jak współpraca czy wspólnota nabierają teraz szczególnego znaczenia. Życzę Państwu owocnego spotkania na bardzo ważne tematy. Chcę zapewnić, że wzorem lat ubiegłych kwestie, o których będziecie Państwo rozmawiać na tym konwencie będą istotnym czynnikiem kształtowania działań samorządu na kolejne lata - powiedział Marcin Krzyżanowski.

- Paradoksalnie, zdalny tryb tegorocznego konwentu pozwolił na dotarcie do wydarzenia osobom, które z różnych powodów nie mogłyby dojechać na takie wydarzenie organizowane w formie stacjonarnej. Wynik odsłon transmisji przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Obejrzało ją prawie 4 tysiące osób. Zebrane postulaty na pewno wykorzystamy do kształtowania naszych konkursów i zgodnie z koncepcją konwentu przekażemy na kongres w Warszawie. Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy włączyli się w promocję i organizację tego wydarzenia - dodał Paweł Parus.

Za Niezależnym Życiem – Uchwała Kongresu Osób z Niepełnosprawnością

Po 7. zorganizowanych konwentach w całym kraju wszyscy zainteresowani spotkali się on-line 24 października na Kongresie Osób z Niepełnosprawnościami w Warszawie. Głównymi tematami tegorocznego kongresu były pandemia i jej skutki dla osób z niepełnosprawnościami oraz deinstytucjonalizacja.

Wybitni eksperci, przedstawiciele organizacji pozarządowych, instytucji i samorządów oraz nie tylko przysłuchujący się, ale także uczestniczący czynnie w dyskusji Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób z Niepełnosprawnościami zagwarantowali wysoki poziom debaty o problemach środowiska. Otwarta dyskusja jest niezwykle ważnym elementem rozwoju usług społecznych skierowanych w stronę poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami ich najbliższych.

Efektem dyskusji i postulatów z regionalnych konwentów jest Uchwała kończąca VI Kongres Osób z Niepełnosprawnościami. Czytamy w nim między innymi:

Domagamy się:

Podsumowując, cieszymy się, że pomimo trudnej sytuacji udało się przeprowadzić regionalny konwenty i podsumowujący kongres. Przewrotnie, sytuacja epidemiczna sprawiła, że stał się on jeszcze bardziej dostępny. Poprzez komputery czy telefony mogli w tych wydarzeniach uczestniczyć w zasadzie wszyscy chętni. Z pewnością technologia zostanie wykorzystana w przyszłości, choć wszyscy stęsknieni jesteśmy za spotkaniami w standardowej formie.

Patronat 5. Konwentu Regionalnego

Trzy osoby siedzą za stołem, od lewej Małgorzata Franczak, w środku  Marcin Krzyżanowski, z prawej Paweł Parus.

Podsumowanie Dolnośląskiego Konwentu i Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami

Widok całego pokoju knferencyjnego, stoły ustawione w literkę U, na środku duży telewizor, na którym widać prelegentów, za stołem po rogach 2 osoby za komputerem.

Podsumowanie Dolnośląskiego Konwentu i Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami

Dwie osoby siedzą za stałem konferencyjnym, przed sobą mają laptopa. Z lewej strony Amelia Dymarek, z prawej Paweł Parus.

Podsumowanie Dolnośląskiego Konwentu i Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami

Kontakt

Osoby zainteresowane Zaproszenie na spotkaniem z Pawłem Parusem proszone są o kontakt telefoniczny lub mailowy.

  • Adres

    Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
    ul. Wybrzeże Słowackiego 12-14
    Pokój 004 (parter)
    50-411 Wrocław, Dolny Śląsk