A A+ A++ K K K K

Kolejne sukcesy sportowców niesłyszących Świtu

Dodano: 8 stycznia 2019

Pod koniec grudnia 2018 roku w Kluszkowicach odbyły się Mistrzostwa Polski Niesłyszących w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie. Celami imprezy były m.in.: popularyzacja narciarstwa wśród niesłyszących, wyłonienie najlepszych zawodników w kraju oraz nabór utalentowanych sportowców do kadry narodowej reprezentacji. Każde tego typu zawody to także aktywizacja i integracyjna zabawa poprzez sport.

Mistrzostwa Polski odbywały się w ośrodku narciarskim „Czorsztyn-Ski”. Brało w nim w nich udział około 50 osób zrzeszonych w Polskim Związku Sportu Niewidomych. W ramach zawodów rozgrywano następujące konkurencje: slalom, slalom gigant, snowboardowy slalom i slalom gigant. Wśród zawodników było także ośmiu reprezentantów Wrocławskiego Klubu Sportowego Niesłyszących „ŚWIT”: Mirosław Jurek, Michał Mich, Dariusz Pacyga, Michał Rostkowski, Grzegorz Czarny, Natalia Pacyga, Olga Pacyga i Magdalena Łaś. Ich występ zaowocował zdobyciem aż 10 medali.

Mistrzem Polski w kategorii open w snowboardzie został Grzegorz Czarny. Srebro i brąz w kategorii open w slalomie wywalczyły Natalia Pacyga i Magdalena Łaś. Te same miejsca zajęły w kategorii juniorek do lat 16 w slalomie. Na 3. miejscu uplasował się Mirosław Jurek, który rywalizował w slalomie w kategorii open. Taki sam wynik osiągnęła w slalomie gigancie Magdalena Łaś, dokładając do tego tytułu wicemistrzyni Polski wśród juniorek do lat 16 w tej samej konkurencji. Stopień niżej na podium stanęła jej koleżanka Natalia Pacyga. Wreszcie brązowy medal slalomie gigancie open przywiózł Mirosław Jurek.

- Nasz klub „Świt” Wrocław jest jedynym na Dolnym Śląsku dla osób niesłyszących i z wadami słuchu. Po ostatnich zawodach, mistrzostwach Polski niesłyszących w narciarstwie alpejskim, liczba zdobytych medali w ciągu jednego roku przez naszych podopiecznych wzrosła do 41. Zdobywaliśmy nagrody w takich dyscyplinach jak: koszykówka, siatkówka, pływanie, lekkoatletyka, tenis stołowy, bowling, żeglarstwo i narciarstwo alpejskie. Taka duża ilość zdobytych krążków w ciągu ostatniego roku, to absolutny rekord w historii naszego klubu - powiedział prezes stowarzyszenia Maciej Jacyna.

- Mistrzostwa Polski osób z dysfunkcją wzroku w narciarstwie i snowboardzie organizowane przez wrocławski klub Świt są kolejnym potwierdzeniem tego, że osoby z niepełnosprawnością także mogą być wyczynowymi sportowcami i odnosić prestiżowe sukcesy. Uważam, że wspieranie inicjatyw społecznych i organizowanie takich wydarzeń stanowi ważny element integracji osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem - podkreśla Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek Dolnego Śląska.

- Świt Wrocław jest niewielkim na skalę kraju klubem, ale za to świetnie pracującym z młodzieżą. Zdobyte w zeszłym roku medale są najlepszą wizytówką zaangażowania i talentu sportowców niesłyszących i niedosłyszących. W imieniu samorządu województwa dolnośląskiego serdecznie gratulujemy znakomitych wyników. Życzę kolejnych sukcesów zarówno na arenach sportowych, jak i w życiu osobistym – dodaje Michał Bobowiec, członek zarządu województwa.

Kolejne sukcesy sportowców niesłyszących Świtu

Kolejne sukcesy sportowców niesłyszących Świtu

Kontakt

Osoby zainteresowane spotkaniem z Pawłem Parusem proszone są o kontakt telefoniczny lub mailowy.

  • Adres

    Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
    ul. Wybrzeże Słowackiego 12-14
    Pokój 406
    50-411 Wrocław, Dolny Śląsk