AKTUALNOŚCI

Wizyta przedstawicieli Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych w Świeradowie Zdrów

Dodano: 20 grudnia 2016

Z wizytą do Świeradowa Zdrój udała się w środę, 14 grudnia, delegacja Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych UMWD.


Gala projektu "Razem w pełni sprawni"

Dodano: 19 grudnia 2016

W piątek 16 grudnia w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyła się gala podsumowująca kolejną edycję projektu edukacyjnego „Razem w pełni sprawni”, skierowanego do uczniów i nauczycieli dolnośląskich szkół.


XII Forum Integracyjne

Dodano: 13 grudnia 2016

Przyjazne progi Akademii Wychowania Fizycznego gościły w piątek 9 grudnia uczestników konferencji zorganizowanej w ramach XII Forum Integracyjnego. Tematem przewodnim spotkania były: „Nowoczesne narzędzia i technologie ułatwiające codzienne życie osób niepełnosprawnych”.


Niezwykły pokaz mody z udziałem osób niepełnosprawnych „It’s my time – vol. 3”

Dodano: 12 grudnia 2016

Niezwykły pokaz mody „It’s my time” z udziałem osób niepełnosprawnych odbył się w sobotę 10 grudnia, w wytwornych wnętrzach hotelu Haston City. Wydarzenie obejrzało na żywo ponad 300 osób. Galę poprowadzili aktorka Katarzyna Sowińska oraz Paweł Parus, pełnomocnik marszałka ds. osób niepełnosprawnych, który reprezentował urząd marszałkowski.


GaleriON 2016 już za nami!

Dodano: 5 grudnia 2016

2 grudnia 2016 r. w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju odbył się Koncert Finałowy 4. Dolnośląskiego Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych GaleriON 2016, który wpisywał się w dolnośląskie obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.


GaleriON 2016

Dodano: 1 grudnia 2016

Już jutro, w piątek 2 grudnia w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju odbędzie się finał 4. Dolnośląskiego Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych GaleriON 2016.


Projekt wspierający przedsiębiorczość osób niepełnosprawnych!

Dodano: 30 listopada 2016

W imieniu Kompass Consulting informujemy o rekrutacji do projektu wspierającego przedsiębiorczość osób niepełnosprawnych.


Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Dodano: 29 listopada 2016

3 grudnia będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony w 1992 roku przez ONZ. Z tej okazji w Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów „Wrocław Bez Barier”.


15 lat programu zatrudnienia wspomaganego we Wrocławiu

Dodano: 22 listopada 2016

15-leciu wrocławskiego programu zatrudniania wspomaganego "Trener" poświęcone było uroczyste seminarium, które odbyło się w poniedziałek 21 listopada w Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia.


Lidia Lempart laureatką nagrody im. Doktora Macieja Lisa

Dodano: 17 listopada 2016

16 listopada 2016 r. w barokowej auli Uniwersytetu Wrocławskiego Oratorium Marianum miało miejsce uroczyste wręczenie nagrody im. doktora Macieja Lisa dla Lidii Lempart za działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i budowanie społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i na Ukrainie.


Wyróżnienie za propagowanie idei „aktywnego kibicowania bez barier” od Polskiego Związku Piłki Nożnej

Dodano: 26 października 2016

Z ogromną radością informujemy o wyróżnieniu otrzymanym wczoraj przez Klub Kibiców Niepełnosprawnych Śląska Wrocław od Polskiego Związku Piłki Nożnej za propagowanie idei „aktywnego kibicowania bez barier”.


Medaliści Igrzysk Paraolimpijskich nagrodzeni!

Dodano: 24 października 2016

Z inicjatywy zarządu Województwa Dolnośląskiego zorganizowane zostało dzisiejsze spotkanie z medalistami Igrzysk Paraolimpijskich oraz ich trenerami. Odbyło się ono na Barce Tumskiej.


"ADAPTER - kino bez barier"

Dodano: 5 października 2016

Fundacja KATARYNKA i Kino Nowe Horyzonty zapraszają na kolejny pokaz filmu z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących w ramach cyklu „ADAPTER - kino bez barier”. W październiku zapraszamy na film „Córki Dancingu” – polski musical z 2015 roku, uhonorowany wieloma nagrodami.


Prezentacja wyszukiwarki miejsc dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami – Niepełnosprawnik.pl

Dodano: 28 września 2016

Fundacja TUS, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu i Urząd Miejski Wrocławia serdecznie zapraszają na spotkanie informacyjne, którego celem jest prezentacja wyszukiwarki miejsc dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami – Niepełnosprawnik.pl.


Dolnośląska Gala Lady-D im. Krystyny Bochenek

Dodano: 27 września 2016

W auli Politechniki Wrocławskiej odbyła się wczoraj Dolnośląska Gala Lady-D im. Krystyny Bochenek. Honorowy patronat nad konkursem objął Marszałek Dolnego Śląska, Cezary Przybylski. W jego imieniu gratulacje wszystkim uczestniczkom złożył Paweł Parus, pełnomocnik marszałka ds. osób niepełnosprawnych.


Odsłonięcie tablicy Ludwiga Guttmanna

Dodano: 9 września 2016

Zaledwie kilkanaście dni po uroczystym odsłonięciu tablicy wybitnego profesora medycyny, Tadeusza Marciniaka, który patronuje Szpitalowi Wojewódzkiemu we Wrocławiu przy ulicy Generała E. Fieldorfa, w podobny sposób uczczono pamięć profesora Ludwiga Guttmanna.


Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej prof. dr. hab. Ludwiga Guttmanna

Dodano: 7 września 2016

W piątek 9 września o godz. 12:00 w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka (ul. Generała Fieldorfa 2) odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej prof. dr. hab. Ludwiga Guttmanna. Zachęcamy do udziału w tym wydarzeniu.


Inauguracja kolejnej edycji konkursu „Lodołamacze”

Dodano: 22 czerwca 2016

Konferencją prasową zorganizowaną na Bulwarze Xawerego Dunikowkiego rozpoczęła się kolejna edycja konkursu „Lodołamacze”, skierowanego przede wszystkim do firm, instytucji i ludzi zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami.


Konferencja „Jakość życia osób niepełnosprawnych na początku XXI wieku

Dodano: 13 czerwca 2016

63 referaty zaprezentowano podczas dwudniowej międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Jakość życia osób niepełnosprawnych na początku XXI wieku”, zorganizowanej przez: Uniwersytet Wrocławski, Urząd Statystyczny we Wrocławiu, Fundację „Nie widzę problemu” i SKN Rising Business Leaders.


Dolnośląski Konwent Regionalny Organizacji i Środowisk Osób z Niepełnosprawnościami

Dodano: 7 czerwca 2016

Zagadnieniom związanym z asystenturą i systemem orzecznictwa poświęcony był wczorajszy Dolnośląski Konwent Regionalny Organizacji i Środowisk Osób z Niepełnosprawnościami pn. „Samodzielność -€“ Niezależność -€“ Aktywność”.


Kształtowanie pozytywnych postaw wobec niepełnosprawności wśród przedszkolaków

Dodano: 31 maja 2016

Na zaproszenie dyrekcji Przedszkola nr 109 z oddziałami integracyjnymi we Wrocławiu udał się z wizytą do tej placówki Paweł Parus -€“ pełnomocnik marszałka ds. osób niepełnosprawnych.


Dolnośląski Konwent Regionalny organizacji i środowisk osób z niepełnosprawnościami

Dodano: 31 maja 2016

7 czerwca 2016r. w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 przy ul. Legnickiej 65 we Wrocławiu odbędzie się Dolnośląski Konwent Regionalny organizacji i środowisk osób z niepełnosprawnościami.
Serdecznie zapraszamy osoby niepełnosprawne, organizacje działające na rzecz niepełnosprawnych i wszystkich zainteresowanych tematem.


Budowanie strategii marketingowej krok po kroku przy wykorzystaniu znaku Zakup prospołeczny

Dodano: 30 maja 2016

Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej zaprasza na spotkanie informacyjno - doradcze pn. „Budowanie strategii marketingowej krok po kroku przy wykorzystaniu znaku Zakup prospołeczny”, które odbędzie się 7 czerwca br. we Wrocławiu.


AEROINTEGRACJA

Dodano: 26 maja 2016

04.06.2016 w g.10-18 serdecznie zapraszamy na Lotnisko Szymanów - na imprezę integracyjną AEROINTEGRACJA 2016.


III Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota Osób z Niepełnosprawnością

Dodano: 26 maja 2016

W dniu 27.05.2016 r. w ramach obchodów święta miasta nad złotoryjskim zalewem odbędą się III Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota Osób z Niepełnosprawnością, organizowane przez Fundację ANIMUS.


Dziękujemy za pomoc

Dodano: 23 maja 2016

Dziś w Urzędzie Marszałkowskim podsumowaliśmy obchody Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych. Spotkaliśmy się także z przedstawicielami organizacji, który czynnie uczestniczyły w wydarzeniu i spędziły wraz z nami ten wyjątkowy dzień.


VI Ogólnopolska Konferencja „Modern Futbol”, 18-19 maja 2016

Dodano: 20 maja 2016

Liczna delegacja reprezentowała Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego podczas VI Ogólnopolskiej Konferencji „Modern futbol”, która odbyła się we Wrocławiu w dniach 18-19 maja.


Fioletowy Stadion Wrocław

Dodano: 20 maja 2016

W czwartkowy wieczór, 19 maja Stadion Wrocław świecił się na fioletowo, czyli w kolorze symbolizującym choroby zapalne jelit. W akcję związaną z obchodami Światowego Dnia Nieswoistych Zapaleń Jelita (World IBD Day) włączył się Paweł Parus - pełnomocnik marszałka ds. osób niepełnosprawnych, który zwrócił się do zarządzających obiektem z prośbą o podświetlenie obiektu.


Szkoła Przysposabiająca do Pracy – FESTYN połączony z Dniem Otwartych Drzwi (04.06.2016)

Dodano: 20 maja 2016

Serdecznie zapraszamy kandydatów do Szkoły Przysposabiającej do Pracy na FESTYN połączony z Dniem Otwartych Drzwi, który odbędzie się w sobotę 4 czerwca 2016r. w godzinach 10.00 - 14.00 na terenie Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji przy ul. Wejherowskiej 28 we Wrocławiu.
Jest to okazja, aby zapoznać się z ofertą edukacyjną tej wyjątkowej Szkoły...


Międzynarodowa konferencja naukowo-szkoleniowa

Dodano: 17 maja 2016

Prezentacja metod z zakresu diagnostyki i rehabilitacji dzieci, przedstawienie interesujących koncepcji terapeutycznych oraz najnowszych osiągnięć naukowych -€“ to najważniejsze cele międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Fundację „PROMYK SŁOŃCA” pn. „Ocena i wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka -€“ nowe trendy w diagnostyce i terapii”.


Święto kibiców niepełnosprawnych w Legnicy

Dodano: 13 maja 2016

Podczas środowego meczu Miedzi Legnica z Sandecją Nowy Sącz na trybunach zasiadło aż 150 osób niepełnosprawnych. Z myślą o kibicach niewidomych i niedowidzących po raz pierwszy na stadionie I ligi dostępna była usługa audiodeskrypcji, realizowana przez Fundację „Katarynka”.


Zakończenie obchodów Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych książeczka z savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych

Dodano: 13 maja 2016

Dziś kończymy obchody Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych w naszym urzędzie. Z holi budynków znikną prezentacje, a przeprowadzone warsztaty zostaną już tylko w świadomości uczestników (oby jak najdłużej).


Koncert charytatywny w Miliczu, 9 maja

Dodano: 12 maja 2016

Wsparcie dla Kuby, Mateusza i Dawida - niepełnosprawnych chłopców ze Środowiskowego Domu Samopomocy, było głównym celem koncertu charytatywnego zorganizowanego przez Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych.


Przemarsz w Trzebnicy

Dodano: 10 maja 2016

Około 800 dzieci, w tym wiele z różnoraką niepełnosprawnością uczestniczyło w uroczystym przemarszu ulicami Trzebnicy zorganizowanym z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Kolorowy pochód wyruszył spod ołtarza polowego przy Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej.


Podziękowania

Dodano: 9 maja 2016

W imieniu swoim oraz Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych (współorganizatora akcji) serdecznie dziękuję pracownikom naszego urzędu za tak liczne uczestnictwo w obchodach Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych. Państwa zaangażowanie w dwudniową akcję świadczy zarówno o dużej świadomości w kwestiach związanych z niepełnosprawnością, jak i o chęci życia w zintegrowanym społeczeństwie. Jestem przekonany, że wspólnymi siłami przyczynimy się do budowy regionu wolnego od barier.

Szczególne podziękowania kieruję do pracowników wydziałów, które zaangażowały się w organizację eventu:
Biura Prasowego,
Wydziału Kadr, Szkolenia i Spraw Socjalnych,
Wydziału Promocji Województwa,
Biura Obsługi Urzędu


Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego 5 - 9 maja 2016 r.

Dodano: 5 maja 2016

Szanowni Państwo, pracownicy Urzędu Marszałkowskiego,
obchodzimy dziś Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych, zwany też Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji zwracam się do Państwa z apelem i prośbą o zauważanie potrzeb i dostrzeganie zalet tego środowiska.


Wizyta w Miliczu

Dodano: 28 kwietnia 2016

Zatrudnienie wspomagane i realizacja projektu „Na sportowo” współfinansowanego przez samorząd województwa dolnośląskiego były głównymi zagadnieniami poruszanymi podczas wczorajszej wizyty Pawła Parusa...


Prace z Polskim Radiem nad reportażem o kierunku rozwoju usług asystenckich dla osób niepełnosprawnych w Polsce

Dodano: 27 kwietnia 2016

O problemach osób niepełnosprawnych oraz działaniach na rzecz tego środowiska rozmawiali w studio Radia Wrocław Paweł Parus - pełnomocnik marszałka ds. osób niepełnosprawnych oraz Małgorzata Majeran-Kokot. Emisja na antenie Radia Wrocław w środę, 4 maja w godzinach 22:00-23:00.

 


Wernisaż II Lubińskiego Konkursu Artystycznego pod tytułem "Akademia Sztuki"

Dodano: 22 kwietnia 2016

15 kwietnia 2016r. w Ośrodku Kultury "Wzgórze Zamkowe" w Lubinie odbył się wernisaż II Lubińskiego Konkursu Artystycznego pod tytułem "Akademia Sztuki".


Rywalizacja osób niewidomych i słabowidzących na strzelnicy

Dodano: 18 kwietnia 2016

W dniach 14-15 kwietnia na strzelnicy Śląska Wrocław przy ul. Wodzisławskiej odbył się półfinał Indywidualnych Mistrzostw Polski Niewidomych i Słabowidzących w Strzelectwie Pneumatycznym.


Ruszył program „Bezpieczny Dolnoślązak”

Dodano: 15 kwietnia 2016

Artystyczna oprawa towarzyszyła konferencji inaugurującej program edukacyjny pn. „Bezpieczny Dolnoślązak”, prowadzony przez Wydział Obronności i Bezpieczeństwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.


Zawody strzeleckie "SUDETY"

Dodano: 14 kwietnia 2016

Oni tych małych tarczy nie widzą. Ale nie przeszkadza im to w tym, aby regularnie trafiać w dziesiątkę na tarczy. Dziś we Wrocławiu rozpoczęły się dwudniowe zawody zorganizowane przez Dolnośląski Klub Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących "SUDETY" będące jednocześnie Półfinałem Mistrzostw Polski w Strzelectwie Pneumatycznym Osób Niewidomych i Słabowidzących. Patronat nad imprezą objął Pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. Osób Niepełnosprawnych.


Stypendia sportowe

Dodano: 11 kwietnia 2016

116 dolnośląskich sportowców, trenujących w dyscyplinach olimpijskich i nieolimpijskich otrzymało z rąk Jerzego Michalaka, Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego stypendia sportowe za sukcesy osiągnięte w ubiegłym roku.


Spotkanie z legendą pomocy humanitarnej, panią Janiną Ochojską

Dodano: 10 kwietnia 2016

W imieniu Fundacji "Promyk Słońca" zapraszamy na spotkanie z legendą pomocy humanitarnej, panią Janiną Ochojską. Spotkanie odbędzie się w piątek 22 kwietnia o 16.00 w siedzibie oddziału Fundacji "Promyk Słońca" przy ul. Swobodnej 8a we Wrocławiu, wejście B, IV piętro.


Konkurs "Innowacje na rzecz poprawy jakości życia i zdrowia osób z dysfunkcjami"

Dodano: 7 kwietnia 2016

Fundacja „Promyk Słońca” ogłasza konkurs "Innowacje na rzecz poprawy jakości życia i zdrowia osób z dysfunkcjami" Konkurs skierowany jest zarówno do osób fizycznych, firm, jak i instytucji. "Pragniemy wyłonić i docenić te podmioty, których innowacje mają najbardziej przełomowy wpływ na diagnostykę, rehabilitację, edukację oraz poprawę jakości życia i zdrowia osób z różnego rodzaju dysfunkcjami." - informuje portal organizacji. Termin nadsyłania zgłoszeń: 25 kwietnia 2016 r.


Przełamywanie stereotypów podczas spotkania z dziećmi i młodzieżą

Dodano: 6 kwietnia 2016

Zwiększenie świadomości o codziennym funkcjonowaniu i potrzebach osób niepełnosprawnych było głównym celem spotkania Pawła Parusa -€“ pełnomocnika marszałka ds. osób niepełnosprawnych z dziećmi i młodzieżą zrzeszoną w Centrum Rozwoju „Boromeo”.


Konsultacje społeczne w praktyce

Dodano: 1 kwietnia 2016

W siedzibie Wrocławskiego Zakładu Aktywności Zawodowej odbyło się spotkanie „Konsultacje społeczne w praktyce” organizowane w ramach projektu ”Koordynacja ekonomii społecznej w województwie dolnośląskim” współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.


Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa

Dodano: 31 marca 2016

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z legnickich Obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa zorganizowanych przez Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Otwórz Serce”.
Produkcja: Ostoja TV


Zakończyły się szkolenia dla asystentów osób niepełnosprawnych

Dodano: 24 marca 2016

Zakończył się pierwszy etap projektu „Bank asystentów” realizowanego przez Fundację „Promyk Słońca”, współfinansowanego ze środków Województwa Dolnośląskiego.


W Urzędzie Marszałkowskim rozmawiano o działaniach na rzecz osób niepełnosprawnych

Dodano: 23 marca 2016

22 marca w sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Walońskiej odbyła się konferencja „Osoby z niepełnosprawnością - Dolny Śląsk 2016”, którą zorganizowało Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem.


Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa w Legnicy

Dodano: 22 marca 2016

Wyjątkową oprawę artystyczną miała piąta już edycja legnickich obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa, zorganizowana przez Legnickie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Otwórz Serce”.


W Oławie rozmawiano o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Dodano: 16 marca 2016

Kwestii zatrudniania osób niepełnosprawnych poświęcona była konferencja „Zdobywaj szczyty marzeń”, która odbyła się we wtorek, 15 marca w Oławskim Centrum Rozwoju Społecznego.


Relacja TV z Integracyjnej Drogi Krzyżowej

Dodano: 15 marca 2016

We wtorek 15 marca 2016 roku w Oławskim Centrum Rozwoju Społecznego przy ul. 3 Maja 18i odbędzie się konferencja pt. „Zdobywaj szczyty marzeń”. Motywem przewodnim będzie kwestia otwartości rynku pracy dla osób niepełnosprawnych.


Konferencja pt. „Zdobywaj szczyty marzeń”

Dodano: 14 marca 2016

We wtorek 15 marca 2016 roku w Oławskim Centrum Rozwoju Społecznego przy ul. 3 Maja 18i odbędzie się konferencja pt. „Zdobywaj szczyty marzeń”. Motywem przewodnim będzie kwestia otwartości rynku pracy dla osób niepełnosprawnych.


Dzień Kobiet w Mikoszowie

Dodano: 11 marca 2016

Z okazji Dnia Kobiet udał się z wizytą do Centrum Rehabilitacji i Neuropsychiatrii działającego przy Stowarzyszeniu św. Celestyna w Mikoszowie członek zarządu Województwa Dolnośląskiego - Tadeusz Samborski.


Zaproszenie na Drogę Krzyżową

Dodano: 2 marca 2016

W imieniu Diecezjalnego Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych serdecznie zapraszamy na Nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla osób niepełnosprawnych, ich rodzin oraz przedstawicieli instytucji i organizacji wspierających środowisko osób niepełnosprawnych.


Halowy turniej piłki nożnej osób niepełnosprawnych „Niezłomni 2016”

Dodano: 29 lutego 2016

Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych było organizatorem halowego turnieju piłki nożnej osób niepełnosprawnych „Niezłomni 2016”, jaki odbył się 27 lutego w hali sportowej GOSiR w Krośnicach.


W Legnicy rozmawiano o potrzebach osób niepełnosprawnych

Dodano: 27 lutego 2016

W środę 24 lutego w Legnickim Centrum Kultury, mieszącym się w okazałym gmachu Akademii Rycerskiej, doszło do spotkania przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji kultury z reprezentantami samorządów -€“ legnickiego i dolnośląskiego.


Spotkanie Grupy Dialogu Społecznego dot. dostępności kultury

Dodano: 24 lutego 2016

Bar Barbara we Wrocławiu był miejscem organizacji kolejnego spotkania Grupy Dialogu Społecznego, dotyczącego tym razem dostępności kultury dla środowiska osób niepełnosprawnych.


Wizyta Pełnomocnika w Oławie

Dodano: 23 lutego 2016

Zaproszenie na wernisaż zdjęć Elżbiety Wyskiel, spotkania z Anną Borkowską-Szwarc (pełnomocnikiem burmistrza Oławy ds. osób niepełnosprawnych) oraz niewidomymi sportowcami na strzelnicy – to główne punkty piątkowej wizyty Pawła Parusa, pełnomocnika marszałka ds. osób niepełnosprawnych w Oławie.


Wizyta Wandy Gołębiowskiej w Miliczu

Dodano: 22 lutego 2016

Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych prowadzone przez Alicję Szatkowską to jeden z najważniejszych i największych ośrodków wspierających środowisko osób niepełnosprawnych na Dolnym Śląsku. W piątek, 19 lutego odwiedziła je Wanda Gołębiowska - Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego.


Spotkanie Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych

Dodano: 22 lutego 2016

W piątek, 19 lutego w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Walońskiej odbyło się II posiedzenie Wojewódzkiej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Poza członkami rady w spotkaniu uczestniczyli także: Dominik Kłosowski – zastępca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych UMWD, Paweł Parus – pełnomocnik marszałka ds. osób niepełnosprawnych i Celina Witkowska – dyrektor Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych.


II edycja turnieju piłki nożnej dla osób z niepełnosprawnością, "NIEZŁOMNI"

Dodano: 20 lutego 2016

27 lutego w hali sportowej GOSiR w Krośnicach, odbędzie się II edycja turnieju piłki nożnej dla osób z niepełnosprawnością, "NIEZŁOMNI w hołdzie Żołnierzom Wyklętym".
Organizatorem zmagań piłkarskich jest MSPDiON, patronat honorowy objęli WKS Śląsk Wrocław SA i Pełnomocnik Marszałka ds. Osób Niepełnosprawnych.
Patronat medialny nad rozgrywkami sprawuje Gość Wrocławski.
Gościem specjalnym będzie maskotka Śląska 50-411 Wrocław, Orzeł Ślązak!
Serdecznie zapraszamy do kibicowania!!!


Spotkanie pracowników firmy BNY Mellon Wrocław z pełnomocnikiem.

Dodano: 19 lutego 2016

W siedzibie BNY Mellon Wrocław odbyło się spotkanie pracowników firmy z pełnomocnikiem marszałka ds. osób niepełnosprawnych Pawłem Parusem. Jednym z celów było upowszechnienie wiedzy o osobach niepełnosprawnych i uwrażliwienie na specyfikę komunikacji z tą grupą społeczną. Uwagę skupiono także na kwestii zatrudnienia osób z różnoraką niepełnosprawnością. Podczas dwugodzinnego spotkania zorganizowanego z inicjatywy Grzegorza Grablewskiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego pojawiło się wiele pytań związanych z codziennym funkcjonowaniem osób niepełnosprawnych.


Artykuł „Asystenci pomogą niepełnosprawnym”

Dodano: 18 lutego 2016

Zachęcamy do przeczytania artykułu o istotnej roli usług asystenckich oraz o projektach związanych z tym obszarem wspieranych przez Urząd Marszałkowski.
Przypomnijmy, w ramach zadania pn. „Sprawni w pracy” przeszkolono 31 asystentów, którzy przez prawie 3 lata wspierali w codziennym życiu 60 osób z różną niepełnosprawnością. Merytorycznie projektem ze strony Urzędu zajmowali się: Magdalena Kocjan, Zbigniew Ligus i Danuta Orzeszyna. Wydziałem kierowali wtedy Andrzej Mańkowski i Bogusława Kulińska.
O tym, które organizacje będą zajmowały się realizacją usług asystenckich finansowanych ze środków Województwa Dolnośląskiego w tym roku, dowiemy się już wkrótce.


Otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Fotografia bez barier”.

Dodano: 17 lutego 2016

Ela Wyskiel zaprasza na wernisaż i otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Fotografia bez barier”, które odbędą się 19 lutego 2016 roku o godzinie 14.30 w Centrum Sztuki w Oławie przy ul. Młyńskiej 3. Wystawa eksponowana będzie w całości do 29 lutego.


Odpowiedź Urzędu Miasta Wrocławia w sprawie dostępności linii tramwajowej nr 3.

Dodano: 17 lutego 2016

Dobra informacja nie tylko dla osób niepełnosprawnych pracujących w Urzędzie Marszałkowskim, ale także gości i interesantów mających problemy z poruszaniem się. Po interwencji w Wydziale Transportu – Dziale Zarządzania Transportem Publicznym Urzędu Miasta Wrocławia, udało się zmodyfikować rozkład jazdy dot. przystanku „pl. Wróblewskiego”. Dzięki temu osoby mające problem z poruszaniem się oraz rodzice z dziećmi w wózku będą mogli po pracy pojechać w kierunku Leśnicy tramwajem niskopodłogowym (linia 3), który z przystanku odjedzie o godz. 15:57.


Wsparcie inicjatywy dotyczącej realizacji projektu „Jakość życia osób niepełnosprawnych”.

Dodano: 16 lutego 2016

Fundacja Nie Widzę Problemu wraz z Uniwersytetem Wrocławskim zaprasza do wsparcia inicjatywy dotyczącej realizacji projektu „Jakość życia osób niepełnosprawnych”. Obecnie prowadzimy badania skierowane do osób niepełnosprawnych posiadających dysfunkcje psychiczne i/lub fizyczne.


II kolejka Polskiej Ligi Koszykówki na Wózkach

Dodano: 15 lutego 2016

W niedzielę, 21 lutego 2016 roku w hali widowiskowo-sportowej w Kątach Wrocławskich czekają nas ogromne emocje sportowe. Od godz. 11:00 II kolejka Polskiej Ligi Koszykówki na Wózkach. To niezwykle widowiskowa dyscyplina, więc naprawdę warto tam być! Szczegóły wzałączniku.


Nazywam się miliard - kampania przeciwdziałania przemocy wobec kobiet organizowana przez Fundację na Rzecz Równości.

Dodano: 15 lutego 2016

W niedzielne popołudnie na wrocławskim Rynku spotkali się przedstawiciele firm, organizacji pozarządowych, samorządów oraz osoby zainteresowane wspólnym wyrażeniem sprzeciwu wobec przemocy względem kobiet.


Spotkanie z Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

Dodano: 9 lutego 2016

W piątek 6 lutego 2016 r. w siedzibie Stowarzyszenia św. Celestyna w Mikoszowie odbyło się spotkanie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych – Pana Krzysztofa Michałkiewicza z przedstawicielami dolnośląskich Warsztatów Terapii Zajęciowych oraz urzędnikami administracji samorządowej.


Legnicy odbył się Bal Charytatywny

Dodano: 8 lutego 2016

W sobotę w Legnicy odbył się Bal Charytatywny zorganizowany przez Klub Kibiców Niepełnosprawnych Miedzi Legnica. Jednym z celów zabawy było zebranie pieniędzy na zakup wózka dla Danieli Nowakowskiej. Wśród zaproszonych gości była także delegacja Stowarzyszenia KKN z Wrocławia. Jak widać, współpraca pomiędzy niepełnosprawnymi kibicami układa się na Dolnym Śląsku doskonale.
Więcej w materiale TV Dami:
https://www.youtube.com/watch?v=uZJSBLJaM2c


PRZEBUDZENIE ESK - Scena z udziałem osób niepełnosprawnych

Dodano: 22 stycznia 2016

Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury cały rok. Ale to, co na dziś pozostaje w naszych głowach to "Przebudzenie", czyli Otwarcie ESK 2016. Prezentując materiał filmowy ze sceny, w której aktorami były osoby z różnoraką niepełnosprawnością raz jeszcze dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na owe "Przebudzenie". Delegacjom z: Milicza, Legnicy, Głogowa, Wierzbic, Warszawy. Reprezentantom dolnośląskich organizacji pozarządowych i instytucji publicznych, osobom niezrzeszonym, naszym wolontariuszom. Dziękujemy wreszcie tym, którzy wzięli na swoje barki ciężar organizacji Otwarcia ESK: Martynie Musze i Łukaszowi Siemieżowi. To oni wykonali setki telefonów i przez wiele tygodni poświęcali swój czas, aby to przedsięwzięcie logistycznie przygotować.

Specjalne podziękowanie dla członków KKN, którzy kolejny raz udowodnili, że stanowią magiczną, otwartą dla każdego grupę. Szacunek!!!

https://www.youtube.com/watch?v=ta-0SPB6ZXA


Akcja oddawania krwi

Dodano: 21 stycznia 2016

W naszym Urzędzie trwa akcja oddawania krwi. Na krwiodawców czeka specjalny autobus, który stoi na parkingu przed siedzibą Urzędu przy Wybrzeżu Słowackiego.
Zdecydowanie popieramy takie akcje :)
Twoja krew ratuje życie!!! Może i Wy dołączycie do tej szlachetnej idei. Niekoniecznie dziś, bowiem można to robić każdego dnia!

Szczegóły: http://www.rckik.wroclaw.pl/


Otwórz z nami stolicę Europejską Stolicę Kultury!!!

Dodano: 13 stycznia 2016

Nie bójcie się zimy!!!
To nasza szansa!
Pokażmy siłę naszego środowiska.
Jeśli masz jakąkolwiek niepełnosprawność zgłoś się do NASZEGO pochodu!
Kontakt: Martyna Mucha
e-mail: martyna.mucha@gmail.com
telefon: 501 528 290
Szczegóły: http://kkn.wroclaw.pl/aktualnosci.html


Gala 63. Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Dolnego Śląska

Dodano: 12 stycznia 2016

Wczoraj w Narodowym Forum Muzyki odbyła się Gala 63. Plebiscytu Gazety Wrocławskiej na Najlepszego Sportowca Dolnego Śląska w 2015 roku. To drugi, po Plebiscycie Przeglądu Sportowego, najstarszy tego typu konkurs w Polsce...


Świąteczno-noworoczne spotkanie osób niewidomych i słabowidzących

Dodano: 11 stycznia 2016

W poniedziałek 11 stycznia odbyło się świąteczno-noworoczne spotkanie osób niewidomych i słabowidzących, na które przybyło 200 osób. Zorganizowało je Duszpasterstwo Osób Niewidomych i Głuchych, Polski Związek Niewidomych i Fundacja Fonis.


Integracyjny pokaz filmu "I CHCE SIĘ ŻYĆ"

Dodano: 8 stycznia 2016

Zapraszamy Państwa na noworoczny integracyjny pokaz filmu dostosowany do potrzeb osób niewidomych i niesłyszących.

Niedziela, 24.01.2015 r. godzina 16:00 Kino Nowe Horyzonty, K. Wielkiego 19 Wrocław FILM: "I CHCE SIĘ ŻYĆ" reż M. Pieprzyca (1 godz. 47 min.)
Bilety w cenie 6 zł/ osobę.

Sponsorzy: Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, Gmina Wrocław.
Partnerzy: Kino Nowe Horyzonty, Fundacja Kultura bez Barier.

Bilety można rezerwować na stronie: https://www.kinonh.pl/bilety.do?eventId=57021&rl=http%3A%2F%2Fwww.kinonh.pl%2Findex.do%3F

Dla grup przewidziane są też darmowe bilety, rezerwacja: fundacja.katarynka@gmail.com / +48 797 122 452.

Opis Filmu: http://www.filmweb.pl/film/Chce+si%C4%99+%C5%BCy%C4%87-2013-648982


Konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych

Dodano: 4 stycznia 2016

Zarząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych.
W ramach konkursu przewiduje się dofinansowanie zadań pn.:

 1. Kontynuacja idei projektu „Razem w pełni sprawni”.
 2. Aktywizacja osób niepełnosprawnych przez sport, rekreację i turystykę.
 3. Wspieranie aktywności osób niepełnosprawnych poprzez udział w wydarzeniach kulturalnych i sportowych, odbywających się na Dolnym Śląsku.
 4. Wspieranie edukacji osób niepełnosprawnych poprzez organizację spotkań informacyjnych lub warsztatów dotyczących możliwości kształcenia osób z różnymi dysfunkcjami.
Oferty należy składać do dnia 27 stycznia 2016 r.
Szczegóły na stronie: http://www.umwd.dolnyslask.pl/niepelnosprawni/otwarte-konkursy-ofert/artykul/ogloszenie-otwartego-konkursu-ofert-na-realizacje-zadan-publicznych-z-zakresu-dzialalnosci-na/


Konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych

Dodano: 4 stycznia 2016

Zarząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych.
W ramach konkursu przewiduje się dofinansowanie zadania: Udostępnienie usług asystenckich dla osób z niepełnosprawnościami.
Oferty należy składać do dnia 27 stycznia 2016 r.
Szczegóły na stronie: http://www.umwd.dolnyslask.pl/niepelnosprawni/otwarte-konkursy-ofert/artykul/ogloszenie-otwartego-konkursu-ofert-na-realizacje-zadania-publicznego-z-zakresu-dzialalnosci-na/


Budżet Obywatelski dla Dolnego Śląska

Dodano: 4 stycznia 2016

Już w tym roku ruszy pilotaż Regionalnego Budżetu Obywatelskiego dla Dolnego Śląska. Zachęcam do korzystania z tego narzędzia także w aspekcie wyrównywania szans i aktywizacji osób niepełnosprawnych zamieszkujących Dolny Śląsk i budowania procesu integracji społecznej. Szczegóły na stronie: http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35751,19419090,w-tym-roku-wystartuje-pierwszy-regionalny-budzet-obywatelski.html

Kontakt

Osoby zainteresowane spotkaniem z Pawłem Parusem proszone są o kontakt telefoniczny lub mailowy.

 • Adres

  Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
  ul. Wybrzeże Słowackiego 12-14
  Pokój 406
  50-411 Wrocław, Dolny Śląsk